Effects of arousal on the inhibition of low versus high intensity negative information by high anxiety individuals
Yüksek kaygılı bireylerde düşük ve yüksek yoğunluklu negatif bilginin engellenmesinde uyarılmanın etkileri
  1. Tez No: 877267
  2. Yazar: MERVE TÜRKKOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİMAY İKİER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişsel Nöropsikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
İnhibisyon, dikkat dağıtıcı bilgiler ve istenmeyen eylemleri bastırmak için önemlidir. Mevcut kanıtlar, rahatsız edici duygusal bilgilerin de bastırılabileceğini, ancak bunun ne kadar etkili yapıldığı konusunda bireysel farklılıkların olduğunu göstermektedir. Araştırmalar, yüksek kaygının bilişsel kaynakları tüketerek tehdit edici bilgilerin bastırılmasını zorlaştırdığını öne sürmektedir. Buna karşılık, uyarılma dikkati daraltabilir ve dikkat dağıtıcılara karşı hedefe odaklanmayı sağlayarak inhibisyona yardımcı olabilir. Bu nedenle, yüksek kaygı nedeniyle, bastırılması hedeflenen bilginin daha erişilebilir hale geldiği ironik süreç gibi faktörler nedeniyle olumsuz duygusal bilgileri bastırmayı engellediği düşünülebilir. Bununla birlikte, uyarılma dikkati hedefe odaklamaya yardımcı olabilir ve olumsuz dikkat dağıtıcıların bastırılmasını kolaylaştırabilir. Olumsuz bilginin duygusal yoğunluğu da bastırma sürecini etkileyebilir ve düşük yoğunluklu uyaranlarla daha iyi sonuçlar elde edilebilir. Bu çalışma, yüksek kaygıya sahip bireylerde uyarılmanın düşük ve yüksek yoğunluklu olumsuz bilgilerin inhibisyonu üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçladı. Yüksek kaygı seviyesindeki katılımcılar, uyarıcı ya da uyarıcı olmayan bir video izledikleri koşullara atanmışlardır. Ardından farklı duygusal yoğunlukta fotoğrafları hatırlama ya da unutma görevini içeren bir inhibisyon testi yaptılar ve hemen ardından bir tanıma testi uygulanmıştır. Sonuçlar, uyarılmanın dikkati hedefe odaklama düzeyini arttırdığı ve yüksek kaygılı bireylerin olumsuz duygusal bilgileri bastırmasına yardımcı olduğunu göstermiştir. Fotoğrafların yoğunluğu da önemli bir faktördü: düşük yoğunluklu olumsuz fotoğraflar, yüksek yoğunluklu olanlara kıyasla daha iyi bastırılmıştır. Bu bulgular, duygusal inhibisyon ve bilişsel kontrol anlayışımıza katkıda bulunarak duygusal yoğunluk ve uyarılma düzeyinin duygusal bilgilerin bastırılmasındaki önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Inhibition is important for suppressing distracting information and undesirable actions. Current evidence indicates that disturbing emotional information can also be inhibited, but individual differences exist in how effectively this is done. Research suggests that high anxiety depletes cognitive resources, making it difficult to suppress threatening information. In contrast, arousal can narrow attention and improve focus on the target, aiding in the inhibition of distractions. Therefore, it is plausible that high anxiety impairs the suppression of negatively emotional information due to processes like ironic processing, where the information intended to be suppressed becomes more accessible.However, arousal could help focus attention on the target and facilitate the suppression of negative distractions. The emotional intensity of the negative information may also influence suppression, with better results for low-intensity stimuli. This study aimed to examine the effects of arousal on inhibiting low- versus high-intensity negative information in high-anxiety individuals. Participants with high anxiety levels were divided into arousal or non-arousal conditions, where they watched either an arousing or non-arousing video. They then completed an inhibitory task to remember or forget photographs of varying emotional intensity, followed by an immediate recognition test. Results indicated that arousal focused attention on the target, helping high-anxiety individuals suppress negatively emotional information. Additionally, the intensity of the photographs was a critical factor: low-intensity negative photographs were inhibited more effectively than high-intensity ones. These findings enhance our understanding of emotional inhibition and cognitive control, highlighting the importance of emotional intensity and arousal in suppressing emotional information.