Inflation prediction using machine learning algorithms with web scraped data – a study from Turkey
Makine öğrenmesi modelleri ve web kazıma verisi ile enflasyon tahmini – Türkiye'den bir çalışma
  1. Tez No: 877270
  2. Yazar: GÜLNİHAL İŞTOTAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAMER UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Büyük Veri Analitiği ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Büyük Veri Analitiği ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Günümüzün büyük veri ve dijitalleşme çağında, bilginin çevrimiçi platformlara aktarıldığı bu dönemde, bilgi zenginliğinden faydalanabilmek oldukça önem kazanmıştır. Bu çalışma, makine öğrenmesi algoritmaları ile yapılan enflasyon tahminleme modellerini, e-ticaret web sitelerinden web kazıma tekniği ile elde edilen fiyat bilgilerini kullanarak geliştirmeye odaklanmaktadır. Web kazıma ile elde edilmiş verilerin modellerin tahmin doğruluğu ve performansında iyileştirmeye yol açıp açmadığı araştırılmıştır. Gelişmekte olan bir ülke olan Türkiye'de enflasyon otoriteler, şirketler ve bireyler için oldukça önemli bir odak noktası haline gelmiştir. Bu araştırma, makine öğrenmesi ve web kazıma yöntemleri ile elde edilen verilerin kullanımı ile enflasyon tahminlerinin geliştirilmesi ve güvenilirliğinin arttırılması konusunda potansiyel gelişim alanlarına ışık tutmayı hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
In today's big data and digitalization era, where information has migrated to online platforms, to benefit from this wealth has become vital. This study focuses on enhancing inflation prediction methods by utilizing web scraped price information from e-commerce websites in machine learning algorithms. It investigates whether integrating web scraped data into these models leads to improvements in predictive accuracy and performance. Given that Turkey is a developing country, inflation is a primary concern for authorities, companies, and individuals. This research sheds light on the potential of utilizing machine learning and web scraped data to enhance the accuracy and reliability of inflation prediction models in Turkey.