Analyzing marketing mix & and it's impact on customer satisfaction for establishing an effective framework for Airbnb Turkey
Türkiye'de pazarlama stratejilerinin analiz edilmesi ve Aırbnb için etkili bir çerçeve oluşturulması
  1. Tez No: 877285
  2. Yazar: ASAD ATTIQ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İPEK ALTINBAŞAK FARİNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu makale Airbnb'nin pazarlama karması stratejisinin Türkiye bölgesindeki müşteri memnuniyetini nasıl etkilediğini sorgulamaya odaklanmaktadır. Ayrıca ürün, fiyat, yer ve promosyondan oluşan 4P pazarlama karması stratejisi ve bunun müşteri memnuniyeti üzerindeki etkisi de ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bu çalışmada model, Airbnb'nin pazarlama karması stratejisi ve bunun Türkiye konaklama sektöründe müşteri memnuniyeti üzerindeki etkisi temel alınarak geliştirilmiştir. Bu yazıda kullanılan yaklaşım nicelikseldir ve İstanbul'daki restoran ve otellerde çevrimiçi bir anket yardımıyla teorik modeli desteklemek için kullanılmaktadır. Anket otellerde çalışan yöneticilere dağıtılarak müşterilerin doldurması sağlandı. Tüm maddelerin sonuçları SPSS metodolojisi (keşif araştırması için güvenilir bir kaynak olarak kabul edilir) ile analiz edilir. 303 katılımcıdan elde edilen sonuçlar, Airbnb'nin pazarlama karması stratejisinin Türkiye konaklama sektöründe müşteri memnuniyetini önemli ölçüde etkilediğini ortaya koyuyor. Ayrıca araştırma, pazarlamacıların ve analistlerin, Airbnb'nin duygusal çıktıları elde etmek için ortak olan pazarlama karması stratejisini dikkate alarak tüketiciler tarafından pazarlama stratejilerinden yararlanabileceğini ima etmektedir. Bu çalışmanın aynı zamanda zaman kısıtlaması, sınırlı örneklem ve hedeflenen değişkenler gibi bazı sınırlamaları da vardır; ancak gelecekteki bilim adamlarının daha ileri çalışmalar yapmasına olanak tanır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to evaluate Airbnb's marketing mix and provide a practical framework for the business in Istanbul and how Airbnb can become more effective. The specific research questions are: What are Airbnb's marketing mix in Istanbul? How successful are these practices? How can they be made better? This paper focuses on interrogating how Airbnb's marketing mix impacts customer satisfaction in the region of Turkey. Moreover, the 7 Ps of marketing mix including product, price, place, promotion, people, process, and physical evidence and its impact on customer satisfaction. In this paper, the model has been developed based on Airbnb's marketing mix and its influence on customer satisfaction in the accommodation and hospitality sector of Turkey. The approach used in this paper is quantitative and utilized to support the theoretical model with the assistance of an online survey in the restaurants and hotels in Istanbul. The survey was distributed to the multiple sales agents of Airbnb to help in data collection. The results of all the items are analyzed with the SPSS methodology (considered a credible source for exploratory research).