Utilizing mise-en-scène for visual analysis in video games
Video oyunlarında görsel analiz için mizansen kullanımı
  1. Tez No: 877296
  2. Yazar: YİĞİT CAN ÖZSAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN ÇATAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dijital Oyun Tasarımı ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dijital Oyun Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Video oyunu teknolojisindeki son gelişmeler, video oyunlarının geçmişte görsel hikaye anlatımı açısından karşılaştığı engellerin çoğunu ortadan kaldırdı. Üstelik, video oyun motorları artık sinema alanında yaygın olarak kullanılmakta ve bu iki ortam arasındaki teknik sınırlar bulanıklaşmaktadır. Bu tez, geleneksel olarak sinema analiziyle ilişkilendirilen bir kavram olan mizansenin, video oyunlarındaki görsel öğelerin analiz edilmesine yönelik bir çerçeve olarak uygulanmasını incelemektedir. Tezin amacı, video oyunları ve sinema arasındaki paralellikleri ve farklılıkları vurgulamaktır. Mizansenin tiyatrodan sinemaya uyarlanmış olduğu gibi video oyunlarına uyarlanıp uyarlanamayacağını araştırmayı hedefliyoruz. Bu tez, anlatıya dayalı bir video oyunu olan Detroit: Become Human'ı (Quantic Dream, 2018) inceleyerek, mizansen çerçevesini video oyun görselleri incelemesine adapte etmeyi amaçlamakta ve video oyunlarının etkileşimli yapısından kaynaklı ortaya çıkan özgün zorluklara ve fırsatlara değinmektedir. Video oyunlarının görsel diliyle ve bu görsel dilin oyuncu deneyimi üzerinde olan etkisiyle ilgili derin bir anlayışa katkı sağlamayı amaçlayarak oyuncu ile görsel hikaye anlatıcılığı arasındaki dinamik ilişkiyi vurgumayı hedefliyoruz.
Özet (Çeviri)
Recent advancements in video game technology eliminated most of the obstacles video games have faced in terms of visual storytelling since the inception of the medium. Moreover, video game engines are now widely utilized in the realm of cinema, blurring the technical boundaries between these two creative mediums. This thesis explores the application of mise-en-scène, a concept traditionally associated with film analysis, as a framework for dissecting the visual elements within video games. Its purpose is to emphasize both the parallels and distinctions between the two mediums. Our aim is to explore whether mise-en-scène can be adapted into the realm of video games, similar to how cinema adapted the concept from theater to its own medium. By examining Detroit: Become Human (Quantic Dream, 2018) a narrative driven video game, this thesis aims to adapt the application of mise-en-scène framework to the analysis of video game visuals and addresses the unique challenges and opportunities presented by the interactive nature of video games, emphasizing the dynamic relationship between player agency and visual storytelling.