Multimodal critical discourse analysis of an EFL teacher's and an international coursebook's multicultural representations
Bir İngilizce öğretmeninin ve uluslararası bir ders kitabının çok kültürlü temsillerinin çoklu modlu eleştirel söylem analizi
- Tez No: 877295
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UFUK KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu tez, İstanbul'daki bir dil okulunda kullanılan uluslararası bir İngilizce ders kitabında kültürel öğelerin temsilini ve bir Türk EFL öğretmeninin bu kültürel öğeleri sekiz 7. sınıf öğrencisine nasıl aktardığını karşılaştırmalı bir bakış açısıyla inceleyen keşifsel bir vaka çalışmasıdır. Nitel bir çalışma olarak, veriler dört araçla toplanmıştır: ders kitabı analizi, sınıf gözlemleri, görüşmeler ve yansıma kağıtları. Ders kitabı, Çoklu Modlu Eleştirel Söylem Analizi kullanılarak incelenmiş ve Yuen'in ACTFL standartları uyarlaması ile Kachru'nun Dünya İngilizcelerinin Konsantrik Çemberleri Modeli ile kapalı kodlama yapılmıştır. Haftalık sınıf gözlemleri, öğretmenin ders kitabından kültürel temsilleri nasıl aktardığına odaklanmıştır. Her gözlemden sonra, öğretmen bir yansıma kağıdı yazmış ve bu yansımalar, sınıf gözlemleriyle birlikte haftalık yarı yapılandırılmış görüşmelerin temelini oluşturmuştur. Tüm veriler sistematik olarak kapalı kodlama ile analiz edilmiştir. Bulgular, ders kitabında Konsantrik Çemberlerin dengesiz bir şekilde temsil edildiğini, İç Çember kültürlerinin, özellikle Birleşik Krallık'ın, önceliklendirildiğini ve Genişleyen ve Dış Çemberlerin yüzeysel olarak ele alındığını ortaya koymuştur. Ders kitabının kültürel temsilleri genellikle stereotipik olup, kültürel anlayışta bir boşluk oluşmasına yol açmıştır. Ayrıca, ders kitabı öğretmenin yaklaşımını önemli ölçüde etkilemiş, İç Çember kültürlerini vurgulamasına neden olmuştur. Ders kitabını takip etmesine rağmen, öğretmenin kimliği, deneyimleri ve kültürel bilgisi yaklaşımını şekillendirmiş, kültürel vurgu dağılımında farklılıklar göstermiş ve dil öğretiminde karmaşık dinamikleri ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis is an exploratory case study which investigates the representation of cultural elements in an international English coursebook employed in a language school in Istanbul and how a Turkish native EFL teacher transmits these cultural elements to eight 7th-grade learners through a comparative lens. Being a qualitative study, data were collected through four tools throughout the study: coursebook analysis, classroom observations, interviews, and reflection papers. The coursebook was analyzed using Multimodal Critical Discourse Analysis and close coded with Yuen's adaptation of ACTFL's standards and Kachru's Concentric Circles of World Englishes Model. Weekly classroom observations focused on how the teacher conveyed cultural representations from the coursebook. After each observation, the teacher wrote a reflection paper, and these reflections, along with classroom observations, informed the basis for weekly semi-structured interviews. All data were systematically close coded and analyzed. The findings revealed an imbalanced representation of Concentric Circles in the coursebook, prioritizing Inner Circle cultures, especially the UK, while tokenizing Expanding and Outer Circles. The coursebook's stereotypical cultural presentations led to superficial cultural exploration, highlighting a gap in cultural understanding. Additionally, the coursebook significantly influenced the teacher's approach, emphasizing Inner Circle cultures. Despite following the coursebook, the teacher's identity, experiences, and cultural knowledge shaped her approach, showing disparities in cultural emphasis and revealing nuanced dynamics in language instruction.