Diş hekimlerinin gömülü yirmi yaş diş çekimi vakalarına yaklaşımlarının değerlendirilmesi
Evaluation of dentists' approaches to impacted wisdom tooth extraction cases
  1. Tez No: 877325
  2. Yazar: ZEYNEP NAZLI BAŞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN HAKKI ALPASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada diş hekimlerinin gömülü yirmi yaş diş çekiminde antibiyotik kullanımına ilişkin bilgi, görüş, davranış ve yaklaşımlarının değerlendirilmesi amaçlandı. 468 diş hekimine demografik bilgiler, gömülü yirmilik dişlerin çekim endikasyonları, oluşabilecek komplikasyonlar, reçete edilen ilaçlar ve kullanım süreleri, ilaç seçim kriterleri, ameliyat öncesi ve sonrası yaklaşımlar ve radyolojik değerlendirme kriterlerini içeren 36 sorudan oluşan anket uygulandı. Araştırmaya katılan diş hekimleri, gömülü yirmi yaş dişlerinin çekimi öncesi değerlendirme ve hazırlık aşamaları, çekim tekniği, antibiyotik reçetesi ve görüntüleme yöntemlerine ilişkin bilgi ve deneyimlerini paylaştı. Ayrıca komplikasyon durumunda hasta yönlendirmesine ilişkin görüşleri de alındı. Elde edilen kategorik veriler arasındaki ilişkinin belirlenmesinde ki-kare analizi kullanıldı. Tüm istatistiksel analizlerde anlamlılık düzeyi 0,05 olarak kabul edildi. Araştırmanın bulgularına göre katılımcıların klinik deneyimleri; antibiyotik yazma, görüntüleme yöntemleri kullanma ve komplikasyon durumunda hastayı sevk etme konusundaki tutumlarını etkilemektedir. Penisilin alerjisi olan hastalar için diş hekimleri genellikle penisilin yerine klindamisin veya metronidazol gibi alternatif antibiyotikleri seçmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate dentists' knowledge, opinions, behaviors and approaches to antibiotic use in impacted wisdom teeth extraction. A questionnaire consisting of 36 questions about demographic information, indications for extraction of impacted wisdom teeth, complications that may occur, prescribed drugs and their duration of use, criteria for drug selection, preoperative and postoperative approaches, and radiologic evaluation criteria was applied to 468 dentists participating in the study. The dentists participating in the study shared their knowledge and experience regarding the evaluation and preparation stages before extraction of impacted wisdom teeth, extraction technique, antibiotic prescription and imaging methods. In addition, their opinions on patient guidance in case of complications were also obtained. Chi-square analysis was used to determine the relationship between categorical data obtained. The significance level was accepted as 0.05 in all statistical analyses. According to the findings of the study, participants' clinical experience influences their attitudes towards prescribing antibiotics, using imaging methods, and referring the patient in case of complications. For patients with penicillin allergy, dentists usually choose alternative antibiotics to penicillin such as clindamycin or metronidazole.