Deprem sonrası annenin duygu düzenleme güçlüğü ve travma sonrası stres düzeyi ile ergenin duygu düzenleme güçlüğü ve travma sonrası stres düzeyi arasında anne kapsayıcılığının aracılık rolünün incelenmesi
Examining the mediating role of maternal containment in the relationship between post-earthquake maternal emotion regulation difficulty and PTSD level with adolescent's emotion regulation difficulty and PTSD level
  1. Tez No: 877330
  2. Yazar: ŞEYDANUR YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Kahramanmaraş depremini yaşamış olan bireylerde annenin duygu düzenleme güçlüğü ve travma sonrası stres düzeyi ile ergen çocuğun travma sonrası stres düzeyi ve duygu düzenleme güçlüğü arasındaki ilişkide anne kapsayıcılığının rolünün incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini 216 anne ve ergen çocuğu oluşturmaktadır. Veri toplama araçları kişisel bilgi formu, Kapsayıcı İşlevler Ölçeği, Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği-Kısa Form, Travma Sonrası Stres Tanı Ölçeği, Ergenler İçin Duygu Düzenleme Ölçeği ve DSM-5 TSSB Belirtileri Şiddet Ölçeği Çocuk Formu kullanılmıştır. Betimsel istatistiki analizler sonucunda; annenin yaşı, annenin çocuk sayısı, annenin eğitim düzeyi, annenin çalışma durumu, annenin daha önce deprem yaşama durumu, annenin anneliğini tanımlama durumu, ergenin cinsiyeti, ergenin depremde yaşadığı kayıplar ve kayıplarla ilişkisi ve annesinin depremden ne kadar etkilendiğine yönelik anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Araştırmanın temel amacı olan anne kapsayıcılığı toplam puanı ve alt boyutları ve annenin duygu düzenlemesi toplam puanı ve alt boyutları ile ergenin duygu düzenlemesi toplam puanı ve alt boyutları arasında ilişki bulunmuştur. Anne kapsayıcılık işlevinin, anne travma sonrası stres düzeyi, anne duygu düzenlemesi ve ergenin travma sonrası stres düzeyi ve duygu düzenlemesine aracılık etmediği bulunmuştur. Elde edilen bulgular literatür bağlamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the mediating role of maternal containment in the relationship between mother's emotion regulation difficulties and post-traumatic stress level, and adolescent's post-traumatic stress level and emotion regulation difficulties after the Kahramanmaraş earthquakes. The sample of the study consists of 216 mothers and their adolescent children. The data collection tools included the Personal Information Form, Parental Child Containing Function Scale, Difficulties in Emotion Regulation Scale- Brief Form, Posttraumatic Diagnostic Scale, The Regulation of Emotions Questionnaire, and DSM-5 Posttraumatic Stress Symptom Severity Scale-Child Form. Descriptive statistical analyses revealed significant differences based on the mother's age, number of children, education level, employment status, previous earthquake experience, perception of motherhood, the adolescent's gender, losses experienced by the adolescent during the earthquake and their relation to those losses, and the extent to which the mother was affected by the earthquake. A relationship was found between the total score and sub-dimensions of maternal containment, the total score and sub-dimensions of the mother's emotion regulation, and the total score and sub-dimensions of the adolescent's emotion regulation. It was found that maternal containment did not mediate the relationship between the mother's post-traumatic stress level and emotion regulation with the adolescent's post-traumatic stress level and emotion regulation. The findings were discussed in the light of the literature.