Hafif kognitif yetmezlik ve alzheimer tanılı bireylerin görsel- uzamsal algı yeteneklerinin el becerileri ve vestibüler işlevler ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between visuo-spatial perception abilities and manual dexterity and vestibular functions in individuals with mild cognitive impairment and alzheimer's disease
- Tez No: 877348
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi-Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma, sağlıklı kontrollere kıyasla Hafif Kognitif Yetmezlik ve Alzheimer tanılı bireylerin görsel- uzamsal algı yetenekleri ile vestibüler işlevleri ve el becerileri arasındaki ilişkiliyi incelemek amacıyla gerçekleştirildi. Çalışmaya 60 yaş ve üzeri, hafif-orta düzey 43 Alzheimer hastası, 35 Hafif Kognitif Yetmezlik (HKB) tanılı, 30 sağlıklı birey katıldı. Katılımcıların fonksiyonel mobilite seviyeleri tekli ve ikili görev koşullarında Zamanlı Kalk Yürü Testi (ZKYT) ile, global bilişsel fonksiyonları Montreal Bilişsel Değerlendirme Ölçeği (MoCA) ile, görsel-uzamsal algı yetenekleri Yer Labirent Testi (YLT) ve Santa Barbara Yön Hissi Ölçeği (SBYHÖ) ile, vestibüler işlevleri Modifiye Duyusal İntegrasyon ve Dengenin Klinik Değerlendirmesi Testi (mDIDKD) ve kova testi ile, el becerileri ise Purdue Pegboard El Beceri Testi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between visuospatial abilities, vestibular functions and manual dexterity in individuals diagnosed with Mild Cognitive Impairment and Alzheimer's disease compared to healthy controls. The study included 43 patients with mild to moderate Alzheimer's disease, 35 individuals with Mild Cognitive Impairment (MCI) and 30 healthy controls, all aged 60 and above. Functional mobility levels were assessed using the Timed Up and Go (TUG) test under single and dual-task conditions. Their global cognitive functions were evaluated with the Montreal Cognitive Assessment (MoCA). Visuospatial abilities were measured using the Floor Maze Test (FMT) and the Santa Barbara Sense of Direction Scale (SBSODS). Vestibular functions were assessed by the Modified Clinical Test of Sensory Interaction and Balance (mCTSIB) and the Bucket Test, while manual dexterity was evaluated with the Purdue Pegboard Test.