Akromegali hastalarında bilgi-motivasyon-davranış becerileri yöntemiyle verilen eğitimin ilaç uyumu, antropometrik-metabolik parametreler, uyku ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of training given by the knowledge-motivation-behavioral skills method on medication compliance, anthropometric-metabolic parameters, sleep and quality of life in acromegaly patients.
- Tez No: 877351
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL KOÇ, PROF. DR. REYHAN ERSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Akromegali Hastalarında Bilgi-Motivasyon-Davranış Becerileri Modeline Dayalı Eğitimin İlaç Uyumu, Antropometrik-Metabolik Parametreler, Uyku ve Yaşam Kalitesine Etkisi Araştırma akromegali hastalarında bilgi-motivasyon-davranış becerileri modeline dayalı eğitimin ilaç uyumu, antropometrik-metabolik parametreler, uyku ve yaşam kalitesine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tek gruplu ön test-son test yarı deneysel türde oluşturulan çalışmanın örneklemini 42 akromegali hastası oluşturmuştur. Araştırmada veriler; TBF, SAEUDF, İUBÖ, PUKİ ve ACROQOL ile toplanmış; IMB modeline dayalı yapılan müdahale öncesi başlangıç, müdahale sonrası sekizinci hafta ve on altıncı hafta olmak üzere üç ölçüm uygulanmıştır. Zamansal aralıklarla hastaların antropometrik ve metabolik ölçümleri yapılmış, SAEUDF, İUBÖ, PUKİ ve ACROQOL doldurulmuştur. Verilerin analizinde; Independent Sample-t, ANOVA, Repeated Measures, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H, Friedman, Pearson ve Spearman korelasyon katsayısı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Effect of Training Based on Knowledge-Motivation-Behavioral Skills Model on Medication Compliance, Anthropometric-Metabolic Parameters, Sleep and Quality of Life in Acromegaly Patients The research was conducted to determine the effect of education based on the knowledge-motivation-behavioral skills model on medication compliance, anthropometric-metabolic parameters, sleep, and quality of life in acromegaly patients. The sample of the single-group pretest-posttest quasi-experimental study consisted of forty-two acromegaly patients. The data in the study were collected using TBF, SAEUDF, İUBÖ, PUKİ, and ACROQOL measures. Three measurements were applied based on the IMB model: baseline (pre-intervention), eighth week post-intervention, and sixteenth week post-intervention. Anthropometric and metabolic measurements of the patients were made at temporal intervals, and SAEUDF, IUBÖ, PSQI, and ACROQOL were filled in. In the analysis of data, Independent Sample-t, ANOVA, Repeated Measures, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H, Friedman, Pearson, and Spearman correlation coefficients were used.