The role of social media in fundraising of non-profit organizations: A study on Syrian non-profit-organizations based in Turkey
Sosyal medyanın kar amacı gütmeyen kuruluşlarda bağış toplamadaki rolü: Türkiye'deki Suriyeli kar amacı gütmeyen kuruluşlar üzerine bir araştırma
- Tez No: 877367
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAHRETTİN ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırmanın amacı, merkezi Turkey'de bulunan Suriyeli NPO'lar için sosyal medyanın kaynak yaratmada kullanımının etkinliğini belirlemektir. Araştırma betimsel bir yaklaşım kullanmıştır; Araştırmanın verileri anket ve görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Anket Turkey'deki 103 Suriyeli STK'dan oluşan bir örneklemde dağıtıldı ve 94'üne ulaşıldı. Ayrıca araştırmacı, tamamı organizasyonlardaki yönetici departmanlar seviyesinde olan 22 katılımcıyla görüştü. Bulgular, bir kuruluşun Facebook profilinin, diğer sosyal medya platformlarıyla karşılaştırıldığında, Türkiye merkezli Suriyeli STK'lar için bağış toplama konusunda olumlu ve anlamlı bir etkiye sahip olduğunu gösterdi.Ayrıca sonuçlar, sosyal medyanın geleneksel araçlara ve INGO'dan fon alma kabiliyetine kıyasla gelecekte daha yüksek bir bağımlılık düzeyine sahip olacağını gösterdi. Bulgular, Suriyeli NPO'ların kapsamlı bir sosyal medya bağış toplama stratejisi oluşturması, bağışçıların ve izleyicilerin aktif olduğu birden fazla sosyal medya platformundaki varlıkları aracılığıyla bağış toplama kanallarını çeşitlendirmeleri ve kuruluşun hedef kitlesiyle etkileşim kurarak etkileyici bir çevrimiçi varlık yaratmaları gerektiğini gösteriyor. . Çevrimiçi kurslar veya uzmanlarla ortaklık kurmak, mevcut personele teknik deneyim eklenmesine yardımcı olabilir. Ayrıca sosyal medyanın bağış toplama amaçlı kullanımına ilişkin yasal ve düzenleyici değişiklikler hakkında bilgi sahibi olmak, uyumluluğun sağlanması açısından önemlidirt
Özet (Çeviri)
The objective of this research is to identify the effectiveness of using social media in fundraising for Syrian NPOs headquartered in Turkey. The research used a descriptive approach; the data for the study was collected using a questionnaire and interviews. The questionnaire was distributed to a sample of 103 Syrian NPOs in Turkey, and 94 were retrieved. In addition, the researcher interviewed 22 respondents, all at the level of executive departments in the organizations. The findings showed that an organization's Facebook profile has a positive and significant effect on fundraising for Syrian NPOs based in Turkey, compared to the rest of the social media platforms. In addition, the results indicated that social media would have a higher level of dependence in the future compared to traditional tools and the capability of obtaining funding from INGO. The findings suggest that Syrian NPOs should set up a comprehensive social media fundraising strategy, diversify their fundraising channels through their presence on multiple social media platforms where the donors and audience are active, and create a compelling online presence by engaging and interacting with the organization's audience. Online courses or partnering with experts can help add technical experience to the current staff. Also, knowing about legal and regulatory changes related to the use of social media in fundraising is important to ensure compliance.