Yetişkin bağlanma stillerinin çalışanların liderlik beklentileri ve politik davranışlarına etkisi
The effect of adult attachment styles on employees' leadership expectations and political behaviors
  1. Tez No: 877368
  2. Yazar: ABDULLAH PAKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR KÖKALAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Tez çalışmasının temel konusu, genel olarak Yerel Yönetimlerde ve özel olarak da İstanbul Büyükşehir Belediyesinde, çalışanların sahip oldukları Yetişkin Bağlanma Stillerinin, tercih ettikleri liderlik tarzına ve politik davranışlarına olan etkisinin araştırılmasıdır. Bu doğrultuda yapılan araştırmada; farklı bağlanma stilleri ile liderlik tarzı beklentileri ve politik davranışlar arasındaki ilişkilerin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Araştırmada; nicel araştırma tekniği olan genel araştırma tekniklerinden,“ilişkisel tarama”modeli esas alınmış ve anket yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini yerel yönetim kuruluşları, örneklemini ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi çalışanları oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında; 537 kişi ile anket uygulaması gerçekleştirilmiş olup yapılan değerlendirme sonucunda eksik ve özensiz veri girişi, tek tip cevap verilmesi gibi nedenlerden dolayı 29 anket formu devre dışı bırakılmış ve 508 anket formu ile analiz çalışmaları yapılmıştır. Araştırmaya katılanların yetişkin bağlanma stilleri“İlişkiler Ölçeği”, tercih ettikleri liderlik tarzı“Çok Faktörlü Liderlik Ölçeği”, politik davranış eğilimleri ise“Politik Davranış Ölçeği”ile ölçümlenmiştir. Araştırma sonucunda, çalışanların güvenli ve güvensiz bağlanma stiline sahip olması, etkileşimci liderlik tarzı beklentilerini anlamlı olarak etkilediği tespit edilmiştir. Araştırma Türk yönetim kültürünün hâkim olduğu rol model bir kamu kurumunda yapılmış olması nedeniyle çalışanların her ne kadar ağırlıklı olarak güvenli bağlanma stiline sahip olsalar bile yurtdışında yapılan çalışmaların aksine, geleneksel liderlik yaklaşımı olan“Etkileşimci Liderlik”tarzını benimsedikleri saptanmıştır. Aynı zamanda çalışanların güvenli bağlanma stiline sahip olmasının, politik davranış eğilimlerini anlamlı olarak etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main subject of the thesis is to investigate the effect of Adult Attachment Styles of employees on their preferred leadership style and political behavior in Local Governments in general and Istanbul Metropolitan Municipality in particular. In this direction, within this research; It was aimed to determine the relationships between different attachment styles, leadership style expectations and political behaviors. The research is based on the“relational survey”model, one of the general research techniques, which is a quantitative research technique, and the survey method is used. The population of the research consists of local government organizations, and the sample consists of employees of Istanbul Metropolitan Municipality. Within the scope of the research, a survey was conducted with 537 people, and as a result of the evaluation, 29 surveys were disabled due to reasons such as incomplete and careless data entry and uniform answers, and analysis was carried out with 508 survey forms. Adult attachment styles of the research participants were measured with the“Relationships Scale”, their preferred leadership style was measured with the“Multifactor Leadership Scale”, and their political behavior tendencies were measured with the“Political Behavior Scale”. As a result of the research, it has been determined that employees' secure and insecure attachment styles significantly affect their interactional leadership style expectations. Since the research was conducted in a role model public institution where Turkish management culture is dominant, although the employees predominantly have a secure attachment style, they have adopted the traditional leadership approach“Interactional Leadership”style, unlike studies conducted abroad. At the same time, it was concluded that employees' having a secure attachment style significantly affects their political behavior tendencies.