Benlik algısı ve ilişkisel alanda otantizmin ölüme karşı tutumlara etkisi
The effect of self perception and authenicity in the relationships on stance toward death
- Tez No: 877370
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Araştırmada, benlik algısı ve ilişkide otantizmin ölüme karşı tutumlar ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Ölüme karşı tutum, benlik algısı ve ilişkide otantizm puanlarının ölüme yakın deneyim yaşama ve ölüme bağlı kayıp yaşama durumuna göre farklılaşıp farklılaşmadığı da incelenmiştir. Örneklem grubu, 18-50 yaş aralığındaki 712 kişiden oluşmaktadır. Araştırmada,“Demografik Bilgi Formu”,“Ölüm ve Ölmekle İlgili Çok Yönlü Değerlendirme Envanteri”,“Benlik Kuramı Ölçeği”,“İlişkisel-Bireyci-Toplulukçu Benlik Ölçeği”ve“İlişkide Otantiklik Ölçeği”uygulanmıştır. Araştırmanın bulguları değerlendirilirken, istatistiksel analizler için SPSS programından yararlanılmıştır. Temel değişkenlerin demografik bilgiler açısından farklılaşma düzeyini belirlemek için Bağımsız Örneklemler t Testi uygulanmıştır. Temel değişkenlerin birbiriyle ilişkisine bakmak için Pearson Korelasyon Analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda ilişkide otantizm ve benlik algısının ölüme karşı tutumları anlamlı düzeyde yordadığı görülmüştür. Buna göre bireylerin benlik algısı ve ilişkide otantizm düzeyleri arttıkça ölümü kabullenme artmakta, ölüme karşı korku ve isyan ise azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the stance toward death and self-perception and authenticity in the relationship. At the same time, it was investigated whether the scores of stance toward death, self-perception, and authenticity in the relationship differ according to the near-death experience and death-related loss. The sample of the study consists of a total of 712 people, aged between 18-50. In the study,“Demographic Information Form”,“The Multidimensional Orientation toward Dying and Death Inventory:”,“Self Theory Scale”,“The Relational, Individual, Collective Self-Aspects Scale”and“Authenticity in Relationships Scale”were applied. SPSS program was used for statistical analysis. Independent samples t-test was performed to determine the level of differentiation of basic variables in terms of demographic information. Pearson correlation analysis was performed to examine the relationship of the main variables with each other. As a result of the research, it was seen that the stance toward death significantly predicted authenticism and self-perception in the relationship. Accordingly, as the level of self-perception and authenticity in the relationship increases, acceptance of death increases, and fear and rebellion against death decreases.