Savaş alanları turizminde ziyaretçi tercihleri ve mekân kullanım özellikleri: Başkomutan Tarihi Milli Parkı örneği
Visitor preferences and usage characteristics in battlefields tourism: A case study of the Head Commander Historical National Park
  1. Tez No: 877382
  2. Yazar: HALİT TANER ATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TOLUNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Kurtuluş Savaşı'nın son safhasını temsil eden Büyük Taarruz ve onun bir parçası olan Başkomutanlık Meydan Muharebesi dolayısıyla Kocatepe ve Dumlupınar (Başkomutanlık Tarihî Milli Parkı), Türk toplumu için önemli bir yere sahip savaş alanlarıdır. Bu nedenle Kocatepe ve Dumlupınar savaş alanlarını, yalnızca tarihî bir alan veya olayın yaşandığı bir mekân değil, aynı zamanda önemli bir turizm potansiyeline sahip bir alan konumundadır. Bu çalışmada savaş alanları turizminde ziyaretçi tercihleri ve mekân kullanım özellikleri Başkomutan Tarihi Milli Parkı örnek alınarak araştırılmıştır. Araştırmada bilgi toplama tekniği olarak anket çalışmasından yararlanılmıştır. Başkomutan Tarihî Millî Parkı ziyaretçi sayılarına göre %95 güven düzeyinde ziyaretçilere uygulanması gereken anket formu miktarı örnek büyüklüğü formülü ile 383 olarak hesaplanmıştır. Anket çalışmaları 01.01.2023 ve 31.12.2023 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmada anket formları ile elde edilen verilerin değerlendirilmesinde kullanılacak testlerden hangisinin uygun olduğunu belirlemek amacıyla Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk testleri ile normallik testi yapılmıştır. Veriler normal dağılımlı olmadığından non-parametirk yöntemlerden Kruskal Wallis-H testinden faydalanılmıştır. Başkomutan Tarihî Millî Parkını en çok %26.2 ile Afyon ilinden ziyaretçi gelmiştir. İkinci sırada %12.2 ile Kütahya, üçüncü sırada %10 ile Uşak ili yer almıştır. Gelen ziyaretçilerin daha çok okul turlarından, askeri personellerden, gezi gruplarından ve ailelerden oluştuğu görülmüştür. Ziyaretçiler Başkomutan Tarihî Millî Parkı'nın kültürel ve tarihi açıdan önemli olduğunu ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Kocatepe and Dumlupınar (Historical Commander-in-Chief Historical National Park) are battlefields that have an important place for Turkish society, due to the Great Offensive, which represents the last phase of the War of Independence, and the Head Commander Historical National Park, which is a part of it. For this reason, Kocatepe and Dumlupınar battlefields are not only a historical site or a place where an event took place, but also an area with an important tourism potential. In this study, visitor preferences and space usage characteristics in battlefield tourism was investigated by taking the Head Commander Historical National Park as an example. In the research, a survey was used as an information gathering technique. According to the number of visitors to the Head Commander Historical National Park, the amount of survey forms that should be applied to visitors at a 95% confidence level was calculated as 383 with the sample size formula. Survey studies were conducted between 01.01.2023 and 31.12.2023. In order to determine which of the tests to be used in the evaluation of the data obtained through the survey forms in the research was appropriate, normality tests were performed with Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests. Since the data were not normally distributed, the Kruskal Wallis-H test, one of the non-parametric methods, was used. Most of the visitors to the Head Commander Historical National Park came from Afyon province with 26.2%. Kütahya ranked second with 12.2%, and Uşak ranked third with 10%. It was observed that the visitors were mostly school tours, military personnel, travel groups and families. Visitors stated that the Head Commander Historical National Park is culturally and historically important.