İnsan ticareti suçunun ulusal/uluslararası kurumsal raporlar üzerinden Türkiye değerlendirmesi ve insan ticareti ile mücadelede çözüm önerileri
Evaluation of human trafficking crime in Turkey through national/international institutional reports and solutions for combating human trafficking
- Tez No: 877384
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP ŞEHİTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Göç Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Tarihsel gelişim süreci içerisinde başlangıcı köleliğe kadar dayanan insan ticareti son yüzyılda kişilerin zorla çalıştırılması, hizmet ettirilmesi, fuhuş yaptırılması, dilendirilmesi, evlendirilmesi, organ ve dokularından yararlanılması, çocukların askerlik alanında kullanılması ile çocuk satışı gibi çok farklı istismar şekillerinde görülmeye başlanmış ve ülkeler coğrafi konumlarına göre kaynak ülke, transit ülke ve hedef ülke olarak insan ticareti suçundan etkilenmiştir. BM, AK ve AB gibi uluslararası örgütlerin bu konuya vermiş olduğu önem ve yapılan uluslararası anlaşmalar insan ticareti suçu ile mücadelede dönüm noktası olmuş, çoğu ülke yapılan bu uluslararası anlaşmaları onaylayarak iç hukuklarında düzenlemişlerdir. Ancak insan ticareti ile mücadele anlamında dünya genelinde yapılan çalışmalar yeterli olmamakta, eksik kalmakta ve bu durumda suçla mücadelede istenen sonuçların alınamamasına sebep olmaktadır. Ayrıca dünya genelinde kabul gören insan ticareti konusunda yayınlanan raporlarda Türkiye hakkında eleştiriler yapılmaktadır. Yapılan analiz neticesinde insan ticareti ile mücadelede tam olarak etkinliğin sağlanabilmesi için; insan ticareti suçunun ortaya çıkmasına neden olan koşulların tespit edilerek suçu önleyici tedbirlerin alınması ve iş birliği yapılmasının, insan ticareti tanımının içeriğinin genişletilerek anlaşılır olmasının, insan ticaretiyle ilgili farkındalık ve bilgi eksikliğinin giderilmesinin, mağdur tespitinin daha etkin hale getirilerek mağdurların korunmasının ve adli/idari süreçteki eksikliklerin giderilmesinin insan ticareti ile mücadelede hususunda etkinliği artıracağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Throughout historical development process, human trafficking, which traces its origins back to slavery, has manifested in various forms of abuse over the last century. These forms include forced labor, servitude, prostitution, begging, forced marriage, exploitation of organs and tissues, using children in military contexts, and child trafficking. Every country has been affected by human trafficking crimes, whether as a target, transit, or source country depending on their locations. International organizations such as the UN, the CoE and the EU have highlighted the importance of this issue, and international agreements have become turning points in the fight against human trafficking crime. Many countries have ratified these agreements and incorporated them into their national laws. However, global efforts to combat human trafficking remain insufficient and incomplete, preventing the achievement of desired outcomes in crime prevention. Moreover, reports on human trafficking that are widely accepted globally include criticisms about Turkey. Based on the analysis, to achieve full effectiveness in combating human trafficking, it is essential to identify the conditions leading to the emergence of this crime and take necessary preventive measures, enhance cooperation, expand and clarify the definition of human trafficking, address awareness and knowledge gaps, protecting victims by making victim identification more effective, and rectify deficiencies in the judicial/administrative processes. These steps are evaluated as crucial for increasing the effectiveness of combating human trafficking.