3D yazıcı desteği ile oluşturulan kompozit plakanın balistik sonuçlarının incelenmesi
Investigation of ballistic results of composite plate created with 3D printer
- Tez No: 877396
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Günümüzde eklemeli imalat teknolojileri olarak bilinen 3D yazıcılar ile ilgili çalışmalar son dönemlerde hız kazanmıştır. Özellikle klasik üretim yöntemleri ile üretmesi güç olan parçaları 3D yazıcılarla katmanlı bir şekilde üretmek mümkündür. 3D Yazıcılar havacılık, otomotiv, mimarlık gibi birçok farklı alanda da kullanılabilmektedir. Bu çalışmada da 3D yazıcılardan baskı alınan farklı özelliklerdeki plakalar, SMC ve Fiber Kumaşların balistik sonuçları incelenmiştir. Malzemelerin tek başına kurşunu durdurmada yeterli olmadığı ancak uygun kombinasyonlar yapıldığında kurşunu durdurduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Studies on 3D printers, which are known as additive manufacturing technologies today, have gained momentum recently. It is possible to produce parts that are difficult to produce, especially with classical production methods, in a layered manner with 3D printers. 3D Printers can also be used in many different fields such as aviation, automotive, architecture. In this study, the ballistic results of plates, SMC and Fiber Fabrics with different properties printed from 3D printers were examined. It has been observed that materials alone are not sufficient to stop lead, but they stop lead when appropriate combinations are made.