Career flexibility, mental health, and organizational counseling in the Middle East
Orta Doğu'da kariyer esnekliği, ruh sağlığı ve örgütsel danışmanlık
- Tez No: 877429
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURÇAK ÇAĞLA GARİPAĞAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırmanın ilk amacı, Orta Doğu'daki çalışanların kariyer esnekliği (kararsızlık, aktif uyum sağlama ve esnek düşünme) ve ruh sağlığı (depresyon, anksiyete ve stres) arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın ikinci amacı, örgütsel danışmanlık hizmeti sunan organizasyonlarda çalışanların kariyer esnekliklerini ve ruh sağlıklarını, danışmanlık hizmeti sunmayan organizasyonlarda çalışanlarla karşılaştırmaktır. Bu konular literatürde tartışılmamış olup, bu araştırma tartışılma sonucunda oluşan boşluğu doldurmayı amaçlamıştır. Veri toplama, ilgili sosyal medya gruplarına gönderilen anketler aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Toplamda 694 çalışan bu araştırmaya katılmıştır. Bu çalışma için korelasyon analizi ve bağımsız örneklem t testi kullanılmıştır. Sonuçlar, araştırılan değişkenler arasında anlamlı ve güçlü korelasyonlar ve karşılaştırılan gruplar arasında anlamlı bir fark bulmuştur. Bu çalışma, çalışanların kariyer esnekliklerini geliştirmelerinin ve onlara örgütsel danışmanlık sunulmasının önemini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This research's first aim was to investigate the relationship between the constructs of career flexibility (wavering, active adaptation, and flexible thinking) and mental health (depression, anxiety, and stress) in employees working in the Middle East. The research's second aim was to compare the career flexibilities and mental health of employees that work in organizations that offer organizational counseling with employees that work in organizations that do not offer counseling. These topics are not discussed in the literature and this research aimed to fill that gap. Data collection was done through online surveys sent on relevant social media groups. A total of 694 male and female employees take part in this research. Pearson Moment Correlational Coefficient analysis and independent samples t-test was used for this study. Results found significant strong correlations between the investigated variables along with a significant difference between the compared groups. This study showed the importance of developing employees' career flexibilities as well as offering them organizational counseling.