Kiracının ayıp sebebiyle sözleşmeyi feshetme hakkı
The tenant's right to terminate the rental agreement due to defects
  1. Tez No: 877444
  2. Yazar: HÜSEYİN BİLGE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT PEKMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Çalışmamızın amacı, kiracının kiraya verenin ayıptan doğan sorumluluğu kapsamında sözleşmeyi feshetme hakkını incelemektir. Bu kapsamda, çalışma konumuzla ilgili kanuni düzenlemeler, öğretide yapılan diğer çalışmalar ve Yargıtay kararlarından yararlanılmıştır. Çalışmamız temel olarak üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci kiracının ayıp sebebiyle fesih hakkının esaslarına yer verilmiştir. İkinci bölümde, kiracının ayıp sebebiyle sözleşmeyi feshetme hakkını kullanabilmesi için gerekli olan şartlar ve kiraya verenin bu hakkın kullanılmasını engelleme hakkı incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise kiracının ayıp sebebiyle sözleşmeyi feshetme hakkını kullanması, bu hakkın kullanılmasının sonuçları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to examine the tenant's right to terminate the rental agreement under the owner's warranty against defects. In this context, legal regulations related to our study topic, other scholarly studies, and High Court decisions have been utilized. Our study primarily consists of three main sections. The first section covers the principles of the tenant's right to terminate due to defects. The second section examines the requirements for the tenant to exercise the right to terminate the rental agreement due to defects and the owner's right to prevent the use of this right. The third section discusses the use of the tenant's right to terminate the rental agreement due to defects, the consequences of using this right.