Çimento sektöründe alternatif yakıt/hammadde kullanımının sürdürülebilirlik ve karbon ayak izi üzerine etkisi
The effect of alternative fuel/ raw material use on sustainability and carbon footprint in the cement industry
  1. Tez No: 877497
  2. Yazar: MEHMET ÖZMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ECE ÜMMÜ DEVECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çimento üretiminde klinker üretimi sırasında kireç taşı ve kil gibi karbonat içerikli hammaddeler, karbonat mineralleri termal ayrışmaya uğrayarak CO2 açığa çıkmaktadır. Tez çalışmasında, çimento sektörünün mevcut durumu araştırılmış, entegre bir çimento fabrikasının 2019-2023 yılları arasını kapsayan üretim ve tüketim verileri değerlendirilerek, karbonat içerikli hammadde ve yakıt kaynaklı sera gazı emisyonları hesaplamaları yapılmıştır. Hesaplamalarda Sera Gazı Emisyonlarının İzlenmesi ve Raporlanması Hakkında Tebliğ, IPCC standartları ile çimento fabrikasında atıktan türetilmiş yakıt, alternatif yakıt/hammadde kullanımının sera gazı değerleri üzerine etkisi ve düşük karbonlu çimento üretimi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
During clinker production in cement production, carbonate-containing raw materials such as limestone and clay and carbonate minerals undergo thermal decomposition and CO2 is released. In the thesis study, the current situation of the cement industry was investigated, the production and consumption data of an integrated cement factory covering the period 2019-2023 were evaluated, and greenhouse gas emissions from carbonate-containing raw materials and fuel were calculated. In the calculations, the Communiqué on Monitoring and Reporting of Greenhouse Gas Emissions, IPCC standards and waste-derived fuel in the cement factory, the effect of alternative fuel/raw material use on greenhouse gas values and low-carbon cement production were evaluated.