Revenue optimization based on price, delivery time, andcapacity
Fiyat kapasite ve teslimat süresine bağlı gelir optimizasyonu
- Tez No: 877499
- Danışmanlar: PROF. TANER BİLGİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez çalışmasında sipariş üzerine üretim yapan bir firmanın deterministik olarak kârlılığını maksimize eden optimum fiyat, garanti edilen teslimat süresi ve kapasite arttırma düzeyi bulunmaya çalışılmıştır. Talep model, fiyat ve garanti edilen teslimat süresine bağlı logaritmik bir fonksiyon olarak kullanılmıştır. Müşteri memnuniyetini sağlayabilmek için garanti edilen teslimat süresinin belirli bir servis seviyesi oranının üstünde karşılanması gerekmektedir. Firmaların talebi ve garanti edilen teslimat süresini karşılayabilmek için belirli bir maliyet ödeyerek üretim kapasitesini arttırmaları mümkündür. Kârlılığı maksimize edecek karar değişkenlerini bulmak (optimal fiyat, garanti edilen teslimat süresi ve kapasite arttırma düzeyi) ve bu değişkenlerin birbirleri arasındaki ilişkiyi gözlemleyebilmek için matematiksel kârlılık maksimizasyon modeli kurulmuştur. Karar değişkenlerinin özellikleri, farklı maliyet yapısına sahip firmalar ve farklı firma parametreler için araştırılmıştır. Bizim modelimizde, genelde literatürdeki çalışmalarda kullanılan doğrusal kapasite arttırma maliyeti fonksiyonunun yanı sıra dışbükey üstel kapasite arttırma maliyet fonksiyonu kullanılmıştır ve bu fonksiyonların karar değişkenlerine olan etkisi incelenmiştir. Ek olarak, üretim maliyeti garanti edilen teslimat süresine bağlı azalan bir fonksiyon olarak düşünülmüştür. En iyi karar değişken setini bulmak için hesaplamaya dayalı bir çalışma ve bu çalışmanın sonuçlara ilişkin gözlemler yapılmıştır. Ayrıca farklı maliyet yapısına sahip firmalar için firma yöneticilerinin hangi stratejileri benimsemeleri gerektiği ile ilgili genel tavsiyeler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The intention of this thesis investigate the optimum price, guaranteed delivery time, and capacity expansion level of a single firm to maximize its profit per time in the make-to-order system under a deterministic environment. A log-linear demand model that depends on the sales price and guaranteed delivery time of a single product is used. In order to satisfy customer demand, guaranteed delivery time must be met at a certain service level. The firm has the option to expand its production capacity at a cost in order to meet demand and satisfy predefined service level by delivering the product within a guaranteed delivery time. A mathematical programming model for profit maximization is constructed to observe the relation between these three decision variables; price, guaranteed delivery time, and capacity expansion level, and find the optimal decision variables set that maximize the profit. The characteristics of decision variables are investigated for different frameworks and parameters. Our model complements the literature as we introduce convex exponential capacity expansion function alongside the linear capacity expansion cost function. Additionally, we consider production cost as a decreasing function of guaranteed delivery time. We perform a computational study to find the optimal solution set and make observations regarding these results. We further provide general managerial insights about which strategies should be adapted according to company structure.