Sülfür geri kazanım ünitesi tesisinde karbon ayak izinin hesaplanması ve çevresel açıdan değerlendirilmesi
Calculation of carbon footprint and environmental evaluation in the sulfur recovery unit facility
  1. Tez No: 877500
  2. Yazar: ELİF ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ECE ÜMMÜ DEVECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Dünya nüfusunun hızla artması doğal kaynakların tüketimine, enerji ihtiyacının artmasına ve fosil yakıt kullanımının artmasına neden olmaktadır. Bu durum doğal yaşam döngüsünü bozmakta, sera gazlarının atmosferde birikmesine neden olmakta ve küresel ısınmanın artmasına neden olmaktadır. Küresel ısınmanın etkileri iklim değişikliklerini ve doğal yaşamı olumsuz etkilemektedir. Dünya ülkeleri, küresel ısınmanın etkilerini azaltmak ve iklim değişikliği etkilerinden korunmak için çeşitli çalışmalar yürütülmektedirler. Bu çalışmalar arasında sera gazı emisyonu azaltılması, yenilenebilir enerji kullanımının yaygınlaştırılması ve orman varlıklarının korunup artırılması gibi önlemler yer almaktadır. Bu çalışmada Kırıkkale petrol rafinerisinde kurulan sülfür geri kazanım ünitesinin karbon ayak izi örneği kullanılmıştır. İşletmenin 2023 yılına ait verileri 2023 kullanılmış olup, uluslararası emisyon faktörleri göz önünde bulundurularak hesaplanmıştır. Tier 1 yaklaşımıyla; elektrik enerjisi tüketimi, su tüketimi, atık oluşumu, dizel kaynak tüketimi gibi kaynakların karbon ayak izi miktarı hesaplanmıştır. Sonuç olarak 2023 yılında atmosfere salınan sera gazı emisyonu 1.014,8004 ton CO₂e olarak hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde, yenilenebilir enerji kaynaklarının etkinleştirilmesi ve toplu taşımanın yaygınlaştırılması sonucunda karbon emisyonunun oluşmasının önleneceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The rapid increase in the world population causes consumption of natural resources, increased energy needs and increased use of fossil fuels. This situation disrupts the natural life cycle, causes greenhouse gases to accumulate in the atmosphere and increases global warming. The effects of global warming negatively affect climate changes and natural life. Countries around the world are carrying out various studies to reduce the effects of global warming and protect themselves from the effects of climate change. These studies include measures such as reducing greenhouse gas emissions, expanding the use of renewable energy, and protecting and increasing forest assets. In this study, the carbon footprint example of the sulfur recovery unit established in Kırıkkale oil refinery was used. The company's data for 2023 was used and was calculated considering international emission factors. With Tier 1 approach; The carbon footprint amount of resources such as electrical energy consumption, water consumption, waste generation, and diesel resource consumption was calculated. As a result, the greenhouse gas emission released into the atmosphere in 2023 is calculated as 1,014.8004 tons of CO₂e. When the results obtained were evaluated, it was concluded that carbon emissions would be prevented because of activating renewable energy sources and expanding public transportation.