Havacılık ve uzay endüstrisinde kullanılmak üzere tübüler kalıcı mıknatıslı doğrusal motor tasarımı
Tubular permanent magnet linear motor design for aircraft actuator instead of hydraulic actuators
  1. Tez No: 877509
  2. Yazar: HALİT UZUNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Havacılık ve uzay endüstrisinde uzun süredir geleneksel hidrolik ve pnömatik eyleyiciler kullanılmaktadır. Fakat bu eyleyiciler sızıntı, aşınma, yüksek hacim, yüksek kütle ve kirlilik gibi sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Bu sorunlara bağlı olarak ortaya çıkan bakım maliyetleri, daha verimli, düşük hacimli, düşük kütleli ve çevre dostu alternatiflerin arayışını gerektirmiştir. Çalışmamızda bu sorunlara potansiyel bir çözüm olarak Tübüler Kalıcı Mıknatıslı Doğrusal Motor'un (TKMDM) tasarımı sunulmaktadır. Bu çalışmada, Tübüler Kalıcı Mıknatıslı Doğrusal Motorun tasarım kriterlerine yer verilmiştir. ANSYS Maxwell analiz programında Sonlu Elemanlar Metodu (SEM) kullanılarak manyetostatik ve transient analizleri ile motorun tasarım çalışmaları ve farklı akım değerleri için kuvvet analizleri gerçekleştirilmiştir. Tasarım çalışmaları tamamlanan motorun imalatı gerçekleştirilmiş ve deney düzeneği oluşturulmuştur. Oluşturulan deney düzeneği ile motorun farklı uyartım akımları altında kuvvet çıkışları gözlemlenmiştir. Benzetim çalışması kuvvet sonuçları ile deney düzeneği kuvvet sonuçları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Conventional hydraulic and pneumatic actuators have long been used in the aviation and space industry. However, these actuators also bring problems such as leakage, wear, high volume, high mass and pollution. Maintenance costs arising from these problems have required the search for more efficient, low volume, low mass and environmentally friendly alternatives. In our study, the design of the Tubular Permanent Magnet Linear Motor (TPMLM) is presented as a potential solution to these problems. This study outlines the design criteria of the Tubular Permanent Magnet Linear Motor. Using the Finite Element Method (FEM) in the ANSYS Maxwell analysis program, magnetostatic and transient analyses were conducted to develop the motor's design and perform force analyses for different current values. The motor designed through these studies was then manufactured, and an experimental setup was created. The experimental setup allowed for the observation of the motor's force outputs under different excitation currents. The simulation force results were compared with the force results obtained from the experimental setup.