Felaketten doğan toplumsal sessizlik; Toplumsal bellek bağlamında 6 Şubat Kahramanmaraş depremleri Hatay incelemesi
Social silence arising from disaster; Hatay review of February Kahramanmaraş earthquakes in the context of social memory
  1. Tez No: 877520
  2. Yazar: AYŞENUR YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM SAĞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışma, 6 Şubat 2023 tarihinde Hatay'da meydana gelen depremlerin toplumsal bellek üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçlamaktadır. 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki bu depremler bölgenin tarihinde önemli bir döneme damgasını vurmuş ve Hatay halkını olumsuz olarak etkilemiştir. Toplumsal bellek ise bir topluluğun deneyimlenen bir olayı nasıl hatırladığı ve geleceğe yönelik çıkarımları ile ilgilidir. Depremler gibi büyük olaylar bellek ile yakından ilişkilendirilmektedir. Çünkü depremler bellekte büyük travmatik izler bırakmaktadır. Bu bağlamda bu araştırma Hatay depreminin toplum tarafından nasıl deneyimlendiği ve sonraki süreçte bu toplumun yaşadığı travmadan kaynaklı olarak belleklerindeki deprem izleri ve toplumsal dayanışma biçimleri incelenmiştir. Depremlerin toplumsal bellekteki yeri, bireylerin ve toplumun olayları hatırlama ve aktarma biçimleri, katılımcılar vasıtasıyla analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effects of the earthquakes that occurred in Hatay on February 6, 2023, on social memory. These 7.7 and 7.6 magnitude earthquakes marked an important period in the history of the region and negatively affected the people of Hatay. Social memory is about how a community remembers an experienced event and its implications for the future. Major events such as earthquakes are closely associated with memory. Because earthquakes leave great traumatic traces in the memory. In this context, this research examined how the Hatay earthquake was experienced by the society and the earthquake traces in their memories and forms of social solidarity due to the trauma experienced by this society in the subsequent period. The place of earthquakes in social memory and the way individuals and society remember and convey the events were analyzed through the participants.