Modeling the epidemics of internet gaming disorder with system dynamics approach
İnternet oyun oynama bozukluğu yayılmasının sistem dinamiği yaklaşımı ile modellenmesi
  1. Tez No: 877535
  2. Yazar: YUNUS EMRE KIRLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNENÇ YÜCEL, PROF. DR. YAMAN BARLAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Son otuz yıldır, video oyun şirketleri pazar payına sahip olabilmek adına büyük yatırımlar yaparak oyuncuları çevrimiçi dünyaya çekmektedir. Çevrimiçi oyunların erişilebilirliği, Amerikan Psikiyatri Birliği tarafından 2013'te tanımlanan İnternet Oyun Oynama Bozukluğu'ndaki önemli artışa katkıda bulunmuştur. Diğer bağımlılık türleri gibi, fiziksel ve psikolojik sağlığı zayıflatırken, aynı zamanda aile ve arkadaşlar gibi çevresel ilişkilerde bozulmalara neden olur. Bu bağımlılığın yayılmasının dinamiklerini anlamak için, COVID-19 pandemi dönemini kapsayan nüfus düzeyinde bir sistem dinamiği simülasyon modeli oluşturulmuştur. Oyuncu, oyun ve video içerik yayıncılığı alt sektörleri arasındaki nedensel ilişkiler, varsayımlar ve basitleştirmeler incelenmiştir. Model, nitel ve nicel literatüre dayanarak 2010'dan 2022'ye kadar doğrulanmıştır. Senaryo analizleri, piyasadaki oyunların ortalama ömürlerinin bağımlı oyuncu sayısını en fazla etkileyen parametre olduğu gözlemlenmektedir. Özellikle, pandemilerin süresi bağımlılık oranlarını farklı şekilde etkilediği ve sürenin uzamasıyla bağımlı oyuncuların diğer oyuncular arasındaki görünürlüğünün azaldığı dikkat çekmiştir. ``Nötr Oyuncu Kesiri" gibi parametrelere yönelik politika müdahaleleri, bağımlı oyuncu oranlarında önemli azalmalara yol açmaktadır. Bağımlı oyuncuların kontrol edilmesinde etkili olduğu gösterilen çoklu parametreli bir politika uygulanmaktadır. Gelecek araştırma alanları, model varsayımlarını iyileştirme, alternatif bağımlılığı azaltma stratejilerini keşfetme ve daha derin bir anlayış elde etmek için bireysel düzeyde sistem dinamiği modelleri geliştirme olabilecektir.
Özet (Çeviri)
Over the last three decades, video game companies have invested heavily in attracting and retaining gamers in the online world to obtain significant market share. The accessibility of online gaming has contributed to a significant increase in Internet Gaming Disorder defined by the American Psychiatric Association in 2013. Similar to other forms of addiction, it also weakens physical and psychological health, as well as breakdowns in environmental relationships such as family and friends. To explore the global dynamics of Internet Gaming Disorder (IGD), we constructed a population-level system dynamics simulation model covering the COVID-19 pandemic period. Causal relationships among subsectors of gamers, gaming businesses, and streaming with model assumptions, and simplifications are investigated. The model is validated from 2010 to 2022 based on qualitative and quantitative literature. Scenario analyses indicate that the average life of games in the market has a significant impact, affecting the number of addicted gamers within society. The duration of pandemics affects addiction rates differently, with longer durations having diminished effects on addiction proportions. Policy interventions targeting parameters like the ``Neutral Gamer Fraction" result in substantial reductions in addicted gamer ratios. A combined policy with multiple parameters is shown to be effective in controlling the addicted gamers. Future research avenues may involve refining model assumptions, exploring alternative mitigation strategies, and developing individual-level system dynamics models to gain deeper insight.