Yayılı kirleticilerin kontrolü
Control of diffuse pollutants
  1. Tez No: 877559
  2. Yazar: EBRU ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN UYANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Gün geçtikçe artan nüfus, temel beslenme ihtiyaçlarının karşılanması adına tarım faaliyetlerinin kontrolsüz bir şekilde artmasına sebep olmakta; teknolojinin büyümesi ve daha iyi yaşam koşullarına duyulan talep ise enerji ve su kaynaklarının bilinçsizce tüketilmesine yol açmaktadır. Bu durumlar, doğal dengeyi bozarak çevre kirliliğine neden olmaktadır. Dünya genelinde bu dengenin bozulması, iklim değişikliğine de katkıda bulunmaktadır. İklim değişikliği sonucunda, bazı bölgelerde su kıtlığı nedeniyle tarımsal üretim azalırken; diğer taraftan düzensiz ve şiddetli yağışlar, toprak erozyonuna sebep olarak yaşamsal maddeleri toprak yüzeyinden uzaklaştırmaktadır. Bu durum, zararlı kirleticilerin su ortamlarına ulaşmasına, biyolojik dengeyi bozarak toksik etkiler oluşturmasına, su ürünlerinin azalmasına ve insan sağlığını tehdit etmesine yol açmaktadır. İnsan faaliyetleri sonucu ortaya çıkan çevresel kirlilikleri, kontrol edilebilir (noktasal kaynaklı) ve kontrol etmesi zor olan, yani yayılı kirlilik olarak adlandırabileceğimiz iki ana kategoriye ayrılabilir. Farklı kaynaklardan ortaya çıkan kirleticilerin su, hava ve toprak sistemlerine yayılması, çevresel sürdürülebilirliği tehdit eden önemli bir sorundur. Bu tez, yayılı kirliliğin etkili bir şekilde kontrol edilmesini amaçlayarak çeşitli uygulama stratejilerini incelemektedir. Çalışma kapsamında, yayılı kirliliğin tanımı, etkileri ve küresel ölçekteki önemi detaylı bir şekilde incelenmiş ve literatürden yayılı kirliliği önlemeye yönelik kullanılan“En İyi Yönetim Uygulamaları”araştırılmıştır. Tarımsal faaliyetler yayılı kirleticilerin en önemli kaynaklarından biridir ve bu kirliliğin etkili bir şekilde kontrol edilmesi büyük önem taşımaktadır. Özellikle, tarımsal kaynaklı azot (N) ve fosfor (P) yüklerinin su kaynaklarına ulaşması, su kalitesini bozarak ekosistemlere ve insan sağlığına zarar verebilmektedir. Bu bağlamda,“En İyi Yönetim Uygulamaları”(EİYU) kritik bir rol oynamaktadır. Sonuç olarak, yayılı kaynaklardan gelen kirleticilerin azaltılması için, EİYU' nun uygulanması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması gerekmektedir. Bu uygulamaların etkili bir şekilde hayata geçirilmesi, tarımsal kirliliğin kontrolü ve çevresel sürdürülebilirlik açısından büyük önem taşımaktadır. Tarımsal kaynaklı yayılı kirleticilerin kontrol altına alınması, su kaynaklarının korunması ve ekosistem sağlığının iyileştirilmesi için elzemdir.
Özet (Çeviri)
The ever-increasing population causes an uncontrolled increase in agricultural activities in order to meet basic nutritional needs; The growth of technology and the demand for better living conditions lead to unconscious consumption of energy and water resources. These situations disrupt the natural balance and cause environmental pollution. Disruption of this balance worldwide also contributes to climate change. As a result of climate change, agricultural production decreases in some regions due to water scarcity; On the other hand, irregular and heavy rainfall causes soil erosion and removes vital substances from the soil surface. This situation causes harmful pollutants to reach aquatic environments, disrupting the biological balance and creating toxic effects, decreasing aquatic products and threatening human health. Environmental pollution resulting from human activities can be divided into two main categories: controllable (point source) and difficult to control, that is, diffuse pollution. The spread of pollutants from different sources into water, air and soil systems is an important problem that threatens environmental sustainability. This thesis examines various implementation strategies aimed at effectively controlling diffuse pollution. Within the scope of the study, the definition of diffuse pollution, its effects and its importance on a global scale were examined in detail and“Best Management Practices”used to prevent diffuse pollution were investigated from the literature. Agricultural activities are one of the most important sources of diffuse pollutants and effective control of this pollution is of great importance. In particular, agricultural nitrogen (N) and phosphorus (P) loads reaching water resources can damage ecosystems and human health by deteriorating water quality. In this context,“Best Management Practices”(BMP) play a critical role. As a result, in order to reduce pollutants from diffuse sources, it is necessary to implement and ensure the sustainability of EBP. Effective implementation of these practices is of great importance in terms of agricultural pollution control and environmental sustainability. Controlling emitted pollutants from agricultural sources is essential for protecting water resources and improving ecosystem health.