Harmonik üstel polinomlar ve sayılar
Harmonic exponential polynomials and numbers
  1. Tez No: 877558
  2. Yazar: HAVVA KOÇAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUTLU GÜLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 31
Özet
Harmonik sayıların ve hipergeometrik fonksiyonların üreteç fonksiyonları yardımıyla harmonik üstel polinomların üreteç fonksiyonu elde edilmiştir. Bu üreteç fonksiyonu kullanılarak (sayılar teorisinde önemli bir yere sahip olan) Bernoulli sayıları ve üstel polinomların, harmonik üstel polinomlarla arasında yeni bağıntılar elde edilmiştir. Bu kapsamda elde edilen üreteç fonksiyonunun türevi yardımıyla, harmonik üstel polinomlar, üstel polinomlar ve bu polinomların türevleri arasında yeni bağıntılar bulunmuştur. Ayrıca harmonik üstel polinomların Bernoulli sayıları ile arasında bir yineleme bağıntısı ve üstel polinomlar cinsinden integral temsili elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the generating function of harmonic exponential polynomials is obtained by means of generating functions of harmonic numbers and hypergeometric functions. Using this generating function, new relations obtained between the Bernoulli numbers (which has an important place in number theory) and harmonic exponential polynomials. Within this context, with the help of the derivative of the obtained generating function, new connections have been found between harmonic exponential polynomials, exponential polynomials and the derivatives of these polynomials. Additionally, a recursive relation between harmonic exponential polynomials and Bernoulli numbers is established, along with an integral representation in terms of the exponential polynomials.