Development of an automated exam-scoring system based on computer vision
Bilgisayar görüşüne dayalı otomatik sınav puanlama sisteminin geliştirilmesi
  1. Tez No: 877579
  2. Yazar: MOHAMED ELMI AHMED
  3. Danışmanlar: DR. LECTURER MEMBER YILMAZ ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Optik İşaret Tanıma (OMR) teknolojisi, kağıt üzerine işaretlenmiş verileri dijital olarak hazır hale getirir ve bunları yorumlar. Bu çalışma, bir web kamerası ve OpenCV kütüphanesi kullanılarak eğitim sürecindeki değerlendirmeler için gerçek zamanlı otomatik notlandırma sistemi sunar. Önerilen sistem test formatında sınav kağıtlarını değerlendirmek ve anında notlandırmayı yapabilmek için eşikleme ve kontur tespiti gibi görüntü işleme tekniklerini kullanır. Önerilen yaklaşımın doğulanabilmesi için bir ilkokulda 30 öğrenciyi içeren örnek bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada çoktan seçmeli ve doğru/yanlış soruları birleştiren yenilikçi bir cevap kağıdı formatı test edilmiştir. Sistemin verimliliği ve doğruluğu geleneksel manuel notlandırma ile karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar, önerilen OMR sisteminin her bir kağıdı 0.162 saniyede notlandırdığını, manuel notlandırma için gerekli olan 148 saniyeye kıyasla önemli ölçüde daha hızlı çalıştığını ve tam doğruluk oranına sahip olduğunu göstermiştir. Bu bulgular sistemin düşük maliyetli, verimli ve kullanıcı dostu olduğunu, eğitim ortamlarında zaman ve kaynak konularında tasarruf sağlayarak pratik bir çözüm sunduğunu göstermektedir. Önerilen sistemin değerlendirme sürecini kolaylaştırarak eğitmenlerin eğitim ve sınav süreçlerinin önemli yönlerine odaklanmalarını sağladığı ve farklı eğitim ortamlarında yaygın olarak benimsenme potansiyeline sahip olduğu vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Optical Mark Recognition (OMR) technology digitizes and interprets data marked on paper. This study presents a real-time automatic grading system for assessments in the educational process using a webcam and the OpenCV library. The proposed system employs image processing techniques such as thresholding and contour detection to evaluate exam papers in a test format and provide instant grading. To validate the proposed approach, a sample study involving 30 students in an elementary school was conducted. An innovative answer sheet format combining multiple-choice and true/false questions was tested in this study. The efficiency and accuracy of the system were compared with traditional manual grading. The results showed that the proposed OMR system graded each paper in 0.162 seconds, significantly faster than the 148 seconds required for manual grading, and achieved complete accuracy. These findings demonstrate that the system is low-cost, efficient, and user-friendly, offering a practical solution that saves time and resources in educational settings. The study highlighted that the proposed system facilitates the assessment process, allowing educators to focus on critical aspects of teaching and examination processes, and has the potential for widespread adoption in various educational environments.