Genç yetişkinlerde sosyal medya bağımlılığının algılanan anne baba tutumu, öz şefkat, duygu düzenleme değişkenleri açısından incelenmesi
Investigation of social media addiction in young adults interms of perceived parent attitude, self-commission, emotion regulation variables
- Tez No: 877585
- Danışmanlar: PROF. DR. ESMA FİGEN KARADAYI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırmada algılanan ebeveyn tutumları, öz şefkat ve duygu düzenleme güçlüğü ile sosyal medya bağımlılığı arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma ilişkisel tarama modelinde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini Türkiye'de internet erişimi olan 18-35 yaş aralığındaki genç yetişkinler arasından uygun örnekleme yöntemi ile seçilen 385 katılımcı oluşturmuştur. Araştırma verileri, Demografik Bilgi Formu, Anne Baba Tutumları Ölçeği, Öz Şefkat Ölçeği, Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği ve Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeğini içeren çevrimiçi bir anket formu aracılığıyla elde edilmiştir. Toplanmış olan veriler SPSS v26 programı yardımıyla analiz edilmiştir. Araştırmanın analizinde öncelikle frekans analizleri tercih edilmiş, sonrasında ölçek güvenirlikleri için Alpha katsayıları çıkarılmış, değişkenlerin katılımcıların sosyodemografik özelliklerine göre farklılaşıp farklılaşmadığını saptayabilmek için; iki kategoriye sahip olan değişkenlere t testi, iki veya daha fazla kategoriye sahip değişkenlere ise ANOVA testi, değişkenler arası ilişki için Pearson korelasyon katsayısı ve değişkenler arası etkiye bakabilmek adına da çoklu regresyon analizi yapılmıştır.Araştırma sonucunda ilk olarak, daha küçük yaşta, bekar, çalışmayan, kendisi/annesi/babası daha düşük eğitime sahip bireylerin sosyal medya bağımlılığının daha yüksek düzeylerde olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanında, sosyal medya bağımlılığı üzerinde baba demokratik tutumunun anlamlı ve negatif yönde bir etkisi varken, anne/baba koruyucu/istekçi tutumu ve baba otoriter tutumunun anlamlı ve pozitif yönde etkilerinin olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, sosyal medya bağımlılığı üzerinde öz şefkatin negatif yönde, duygu düzenleme güçlüğünün ise pozitif yönde ve anlamlı etkilerinin olduğu görülmüştür. Öte yandan, öz şefkat üzerinde anne ve baba demokratik tutumunun pozitif yönde anlamlı etkileri varken, baba otoriter tutumu ve anne koruyucu/istekçi tutumunun negatif yönde ve anlamlı bir şekilde tesir ettiğigörülmüştür. Araştırmada son olarak öz şefkatin duygu düzenleme güçlüğü üzerinde negatif yönde ve anlamlı bir etkisinin olduğu sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationships between perceived parenting styles, self-compassion, emotion regulation difficulties, and social media addiction were examined. The research was conducted in a correlationalsurvey model. The sample of the study consisted of 385 participants selected through a convenient sampling method from young adults aged 18-35 with internet access in Turkey. Research data were collectedusing an online survey form including a Demographic Information Form, Parenta lAttitude Scale, Self-Compassion Scale, Emotion Regulation Difficulty Scale, and Social Media Addiction Scale. The collected data were analyzed using the SPSS v26 program. In the analysis of the research, firstly frequency analysis was preferred, then Alpha coefficients were extracted forscale reliability, in order to determine whether the variables differed according to the socio demographic characteristics of the participants; t-test for variables with two categories, ANOVA test for variables with two or more categories, Pearson correlation coefficient for the relationship between variables and multiple regression analysis to look at the effect between variables. Firstly, the study found that individuals who were younger, unmarried, unemployed, and had lower education levels for themselves /mothers/fathers had higher levels of social media addiction. Additionally, it was determined that father's democratic attitude had a negative and significant effect on social media addiction, while mother/father protective/demanding attitude and father's authoritarian attitude had positive and significant effects. Moreover, it was observed that self-compassion had a negative effect, and emotion regulation difficulty had a positive and significant effect on social media addiction. On the other hand, positive and significant effects of mother and father democratic attitude on self-compassion were found, while father's authoritarian attitude and mother protective/demanding attitude had negative and significant effects. Finally, the study concluded that self-compassion had a significantly negative effect on emotion regulation difficulty.