The impact of fluctuations in oil prices on economic growth: A strategic analysis
Petrol fiyatlarındaki dalgalanmaların ekonomik büyümeye etkisi: Stratejik bir analiz
- Tez No: 877586
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBAY BURÇİN GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu tez, petrol fiyatlarındaki dalgalanmalar ile bunların ekonomik büyüme üzerindeki derin etkileri arasındaki karmaşık ilişkinin kapsamlı bir incelemesini sunmaktadır. Kapsamlı bir dizi ekonomik teori ve ampirik veri analizi kullanarak yapılan çalışma, bu dinamik etkileşimin çok yönlü boyutlarını ortaya koymaktadır. İlk bölüm, petrol fiyatlarındaki dalgalanmaların tarihsel bağlamını ve küresel ekonomiler üzerindeki geniş kapsamlı etkilerini açıklayarak, jeopolitik güçler ile petrol piyasası dinamikleri arasındaki karmaşık dengeyi gözler önüne sermektedir. Keynesyen, neoklasik, kaynak laneti ve enerji geçişi teorileri de dahil olmak üzere ekonomik teorilerin sistematik bir incelemesi, oyundaki mekanizmaları anlamanın temelini oluşturur. Bu teoriler hem talep hem de arz yönlü etkilerin yanı sıra bolluk paradoksu ve karbondan arınmaya doğru zorunlu değişim hakkında da fikir vermektedir. Kapsamlı literatür taramasında, petrol fiyatlarının belirleyicileri, petrol fiyatlarındaki dalgalanmaların makroekonomik etkileri, sektörel hassasiyetler, yatırım dinamikleri, mali sonuçlar ve küresel ticaret dinamikleri incelenmektedir. Literatürdeki eleştirel incelemeler ve boşlukların tespiti kavramsal çerçevenin yolunu açmaktadır. Çalışmanın sonraki bölümlerinde, iletim mekanizmaları, çift yönlü nedensel ilişkiler, asimetriler, sektörel hassasiyetler ve politika öngörülerini aydınlatan ampirik bulgular ortaya konmaktadır. Bu bulgular, petrol fiyatlarındaki dalgalanmaların ekonomik yansımalarını anlamak için önemli bir kılavuz görevi görmektedir. Çalışmanın sonunda, sektör yöneticileri ve paydaşlar için ekonomik çeşitlendirme stratejileri, devlet varlık fonları, yatırım yaklaşımları, sosyal güvenlik ağları, enerji geçişine proaktif uyum, veri izleme, araştırma ve geliştirme ve küresel işbirliğinin önemini özetleyen kapsamlı bir dizi öneri sunulmaktadır. Bu çalışma, petrol fiyatlarındaki dalgalanmaların ekonomik büyüme üzerindeki etkisine ilişkin incelikli bir anlayış sunmakta ve küresel ekonomik manzaradaki bu iki önemli unsurun karmaşık etkileşimine ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation offers a comprehensive exploration of the intricate relationship between fluctuations in oil prices and their profound impact on economic growth. By employing an extensive array of economic theories and empirical data analysis, this study unveils the multifaceted dimensions of this dynamic interaction. The introductory chapter sets the stage by presenting the historical context of oil price fluctuations, elucidating their pervasive impact on global economies, and revealing the intricate balance between geopolitical forces and oil market dynamics. A systematic review of economic theories, including Keynesian, neoclassical, resource curse, and energy transition theories, lays the foundation for understanding the mechanisms at play. These theories offer insights into both demand-side and supply-side effects, as well as the paradox of plenty and the imperative shift toward decarbonization. The comprehensive literature review section delves into the determinants of oil prices, the macroeconomic impacts of oil price fluctuations, sectoral sensitivities, investment dynamics, fiscal implications, and global trade dynamics. Critical reviews and identification of gaps in the literature pave the way for the conceptual framework. In the subsequent chapters, the dissertation unveils empirical findings that elucidate the mechanisms of transmission, bidirectional causal relationships, asymmetries, sectoral sensitivities, and policy insights, and explores the dynamics of energy transition. These findings serve as a pivotal guide for understanding the economic repercussions of oil price fluctuations. The concluding chapter presents a comprehensive set of recommendations for policymakers and stakeholders, outlining strategies for economic diversification, sovereign wealth funds, investment approaches, social safety nets, proactive adaptation to energy transition, data monitoring, research and development, and the significance of global cooperation. This dissertation presents a nuanced understanding of the impact of oil price fluctuations on economic growth, shedding light on the intricate interplay of these two pivotal elements in the global economic landscape.