Türk ve Alman Hukuku'nda online arama
Online search in Turkish and German Law
- Tez No: 877584
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHRİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
Gizli bir soruşturma tedbiri olan online arama ile devlet tarafından bilgi teknolojisi sistemlerine uzaktan erişim sağlanarak, veri toplanması amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda hakkında tedbir uygulanan kişinin bilgisi olmadan teknik araçlarla sitemine sızılarak, internet bağlantısı üzerinden bilişim sisteminde bulunan tüm verilere erişim sağlanabilir. Online arama özellikle organize suçluluk ve terör örgütleriyle mücadelede önemli bir tedbirdir. Almanya da gerek istihbari bilgi elde etmek amacıyla, gerekse tehlikeyi önleme ve adli amaçlı uygulanan bu tedbir, Türk Hukuk sisteminde düzenleme altına alınmamıştır. Bu çalışma ile öncelikle online arama tedbiri hakkında genel bilgiler verilecek olup, online arama kavramına, amacına, bağlantılı olduğu ilkelere, teknik sınırları ile hukuki niteliğine değinilecektir. Devamında ise Alman Hukuk sisteminde online aramanın tarihi gelişimi ile yasal düzenlemeleri ele alınacaktır. Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde ise, Türk Hukuk sisteminde online aramanın hukuki çerçevesi incelenecek olup, uygulanabilirliğine ve önerilere yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
Online search, which is a secret investigation measure, aims to collect data by remote access to information technology systems by the state. In this direction, the system can be infiltrated by technical means without the knowledge of the person against whom the measure is applied, and all data in the information system can be accessed via internet connection. Online search is an important measure, particularly in the fight against organised crime and terrorist organisations. This measure, which is applied in Germany for the purposes of obtaining intelligence information, preventing danger and for judicial purposes, has not been regulated in the Turkish legal system. In this study, firstly, general information about the online search measure will be given, and the concept of online search, its purpose, the principles to which it is related, its technical limits and its legal nature will be mentioned. Subsequently, the historical development and legal regulations of online search in the German legal system will be discussed. In the third and final part of the study, the legal framework of online search in the Turkish legal system will be analysed, and its applicability and recommendations will be given.