1990-2016 yılları arasında petrol fiyatlarındaki değişimlerin Libya'nın ekonomik büyümesi üzerindeki etkileri: Bir ARDL sınırtesti yaklaşımı
The impact of oil price shocks on economic growth in Libya (1990-2016): An ARDL bound testing approach
- Tez No: 550004
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN DİLEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
Bu çalışmada amacı, petrol fiyat şoklarının Libya'daki ekonomik büyüme üzerindeki etkisini 1990'dan 2016'ya Kadar yıllık gözlem örneği kullanarak analiz etmektir; Otoregresif dağılımlı gecikme modeli ARDL-sınır testi Yaklaşımını Uyguluyoruz; Buna Ek olarak, petrol şoklarının Libya'nın ekonomik büyümesine etkisini izlemek için dürtü cevap fonksiyonu (IRF) ve varyans ayrıştırması (VDC) gerçekleştirildi. Bu amaçla, tüm testlerin sonuçları, önceki değişkenlerin zaman serilerinin, seri I(0) seviyesinde kararsız olduğunu, ancak her seviyedeki ilk farkın istikrarlı olduğunu göstermektedir; bu, entegre I(1); Dahası, Cringer'in nedensellik testlerinin sonuçları, çalışma süresi boyunca petrol fiyatları (ithalat, GSYİH ve ticaret açıklığı) arasında nedensel iki yönlü bir ilişki olduğunu göstermektedir. Nedensellik testlerinin sonuçları, petrol fiyatının ticaret dengesine tek yönlü etkisini gösterdi; Örneğin, ham petrol fiyatlarındaki şokta olumlu bir değişimin %1'i Libya'nın GSYİH'sını% 29 oranında olumlu etkiliyor. Son olarak sonuçlar, kısa dönem sapma ile şok sonrası uzun vadeli denge arasındaki ayar hızını temsil eden her hata düzeltmesinin (-1) negatif olduğunu ve% 1 işletme düzeyinde istatistiksel olarak anlamlı olduğunu gösterdi. Hata düzeltme -0,68, bir önceki yılın şokundaki dengesizliğin% 68'ünün cari yıldaki uzun vadeli dengeye yakınsadığını göstermektedir; Libya ekonomisi için ham petrolün önemi göz önüne alındığında; Petrol fiyatlarındaki bu dalgalanmaların üstesinden gelmek için, Libya ekonomisini çeşitlendirmek ve petrol fiyat dalgalanmalarının beklenmedik olumsuz etkilerinden kaçınmak için petrol sektörüne olan bağımlılığını kademeli olarak azaltmak için uzun vadeli planlar başlatılmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the impact of price shocks on economic growth in Libya using a sample of annual observations from 1990 to 2016. We apply the Autoregressive distributed lag ARDL-Bounds testing approach. Using the two tests (ADF) and (PP). To that end, the results of all tests show that the time series of the previous variables proved to be series is unstable at the level I(0) but stable at the first difference at all levels, which means it is an integrated I(1). Moreover, the results of Cringer's causality tests show a causal two-way relationship between oil prices (imports, GDP and trade openness) during the study period. The results of the causality tests also showed that the one-way impact of the price of oil to the trade balance, for example that the positive change a 1% in the shock of crude oil prices has a positive impact on Libya's GDP by a 0,29%. Finally, the error correction (ECM) results showed that 68% of the imbalance from the previous year's shock converges to the long-term equilibrium in the current year. Given the importance of crude oil for the Libyan economy. To overcome the impact of fluctuations in oil prices, long-term plans should be initiated to diversify the Libyan economy and gradually reduce dependence on the oil.