Ürün geri çağırma stratejisine yönelik tutumların marka bağlılığı üzerindeki etkisinde marka imajının rolü
The role of brand image in the effect of attitudes towards product recall strategy on brand loyalty
- Tez No: 877599
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLSEN BİLGİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma ürün geri çağırma stratejisine yönelik tutumların marka bağlılığı üzerindeki etkisini ve bu etki üzerinde marka imajının oynadığı rolü incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Amaç doğrultusunda hazırlanan anket formu; 2024 yılı Mayıs ayı içerisinde Türkiye'deki 18 yaş üzerinde bulunan 401 cep telefonu kullanıcısına uygulanmıştır. Elde edilen veriler bilgisayar ortamında yapısal eşitlik modellemesi yapılarak incelenmiştir. Araştırma sonucunda ürün geri çağırma stratejisinin marka bağlılığı üzerindeki etkisinin 0.27, marka imajı üzerinde etkisinin ise 0.19 olduğu tespit edilmiştir. Ürün geri çağırma stratejisinin marka bağlılığı üzerindeki etkisi, marka imajının rolü ile birlikte değerlendirildiğinde etki değerinin 0.60 olduğu saptanmıştır. Diğer bir ifadeyle, Ürün geri çağırmanın marka bağlılığı üzerindeki etkisinde marka imajının önemli ve anlamlı bir etkisinin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effect of attitudes towards product recall strategy on brand loyalty and the role of brand image on this effect. The questionnaire form prepared for this purpose was applied to 401 mobile phone users over the age of 18 in Turkey in May 2024. The data obtained were analyzed by structural equation modeling in computer environment. As a result of the research, it was determined that the effect of product recall strategy on brand loyalty was 0.27 and the effect on brand image was 0.19. When the effect of product recall strategy on brand loyalty is evaluated together with the role of brand image, the effect value is 0.60. In other words, it has been determined that brand image has a significant and meaningful effect on the effect of product recall on brand loyalty.