Süt ürünlerinde BRCGS küresel standartların uygulamalı araştırılması
Applied research of BRCGS global standards in dairy products
- Tez No: 877600
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
Günümüz dünyasında sağlıklı yaşam bilincinin artması ile birlikte tüketici beğenisi açısından kalitenin yanı sıra gıda güvenliği ve yasallığı da ön plana çıkmaktadır. Bu anlamda tüketiciler tercih ettikleri ürünleri satın alma/tüketim öncesinde fonksiyonellik, kalite, güvenlik, güvenilirlik ve yönetmelik gereklilikleri açısından sorgulamaya başlamaktadır. Gıda güvenilirliği“insanların sağlıklı ve aktif yaşamlarını sürdürebilmeleri için her zaman yeterli, güvenli ve besin değeri yüksek gıdalara ulaşabilmeleri”olarak tanımlanmaktadır. Gıda üreticileri değişen ve bilinçlenen müşteri beklenti ve isteklerini karşılamak için yeni sistemler geliştirmektedirler. Bunlardan en önemlisi ve en kapsamlısı da BRCGS Küresel Standart Gıda Güvenliği'dir. Standart, bir gıda işletmesinin kaliteli, güvenli ve yasal ürünler üretme kabiliyetini maksimuma çıkarmayı amaçlamaktadır ve sürdürebilirliğini sağlayabilmek için insan kaynağı, alt yapı, tedarikçi yönetimi, gıda savunması, taklit, tağşiş vb. birçok konularda firmalara referans sağlamaktadır. Bu çalışmada, gıda güvenliğinin, kalitesinin ve yasallığın korunmasına, müşteri memnuniyetinin arttırılmasına yönelik, süt endüstrisindeki kuruluşlara, süt ürünleri uygulamaları örneklendirilerek, örnek bir sistematik çalışma referansı oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the increasing awareness of healthy living in today's world, food safety and legality, as well as quality, come to the fore in terms of consumer appreciation. In this sense, consumers begin to question the products they prefer in terms of functionality, quality, safety, reliability and regulatory requirements before purchasing/consumption. Food safety is defined as“people's ability to always access sufficient, safe and nutritionally high food to enable them to live healthy and active lives.”Food manufacturers are developing new systems to meet changing and increasingly conscious customer expectations and demands. The most important and most comprehensive of these is the BRCGS Global Standard Food Safety. The standard aims to maximize the ability of a food business to produce quality, safe and legal products, and to ensure its sustainability, human resources, infrastructure, supplier management, food defense, imitation, adulteration, etc. It provides references to companies on many subjects. In this study, an exemplary systematic study reference has been created by exemplifying dairy product practices for organizations in the dairy industry to protect food safety, quality and legality and to increase customer satisfaction.