Polyfunctional film coatings for medical use
Tıbbî kullanım için çok fonksiyonlu filmler
- Tez No: 877620
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUZAN BİRAN AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Kimya Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Biochemistry, Chemical Engineering, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Proses ve Reaktör Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada, Capparis spinosa L. tomurcuklarının sulu ekstresi ile zenginleştirilmiş karboksimetil selüloz (CMC), ksantan gam (XG) ve kolajen (C) karışımları, yara örtüsü olarak kullanılmak üzere biyomedikal filmler hazırlamak için kullanılmıştır. Ayrıca, film formülasyonlarına AgNO3 eklenerek gümüş nanoparçacıklarının (AgNP) in-situ sentezi sağlanmıştır. Filmlerin kalınlığı, opaklığı, su buharı geçirgenliği, su çözünürlüğü, nem tutma kapasiteleri, termogravimetrik özellikleri (TGA), fonksiyonel grupları (FTIR), toplam fenolik madde içerikleri, mekanik özellikleri (uzama ve çekme dayanımı) ile antimikrobiyal ve antioksidan aktiviteleri araştırılmıştır. Hazırlanan filmler, bileşimlerine bağlı olarak değişen özellikler sergilemiştir. Kalınlıklar 0.050 ile 0.183 mm, opaklıklar 0.852 ile 8.460 Abs600/mm, su buharı geçirgenlikleri (SBG) 0.087 ile 0.346 ng m-1 s-1 Pa-1, su çözünürlükleri %12.087 ile %92.005, nem tutmaları ise %7.001 ile %25.815 arasında değişmiştir. Mekanik özellikler, çekme mukavemetleri 2.38 ile 46.65 MPa, uzamalar ise %1.3 ile %20 arasında ölçülmüştür. Ayrıca, antioksidan aktiviteleri %1.2 ile %45.9 inhibisyon arasında değişmiş, toplam fenolik madde içeriği ise 0.002 ile 0.245 mg GAE/mL arasında bulunmuştur. E. coli, S. aureus, B. pumilus ve C. albicans'a karşı antimikrobiyal aktivite gözlenmiştir. Sonuç olarak, doğal polimerlerden sentezlenen bu dayanıklı, biyouyumlu, antioksidan ve antimikrobiyal özelliklerle zenginleştirilmiş filmlerin yara örtüsü olarak kullanım potansiyeline sahip olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, carboxymethyl cellulose (CMC), xanthan gum (XG) and collagen (C) blends, enriched with aqueous extract of Capparis spinosa L buds, were used to prepare biomedical films intended for use as wound dressings. Additionally, AgNO3 was introduced into film formulations to ensure in-situ synthesis of silver nanoparticles (AgNP). The thickness, opacity, water vapor permeability, water solubility, moisture retention, thermogravimetric properties (TGA),functional groups (FTIR), total phenolic content, mechanical characteristics (elongation and tensile strength), as well as antimicrobial and antioxidant activities of the medical films were investigated. The fabricated films exhibited varying characteristics depending on their compositions. Thicknesses ranged from 0.050 to 0.183 mm, opacities from 0.852 to 8.460 Abs600/mm, water vapor permeabilities (WVP) from 0.087 to 0.346 ng m-1 s-1 Pa-1, percent water solubilities from 12.087 to 92.005%, and percent moisture retentions from 7.001 to 25.815%. Mechanical properties were measured with tensile strengths ranging from 2.38 to 46.65 MPa and elongations from 1.3 to 20%. Additionally, antioxidant activity spanned from 1.2% to 45.9% inhibition, total phenolic substance content ranged from 0.002 to 0.245 mg GAE/mL. Antimicrobial activity against E. coli, S. aureus, B. pumilus and C. albicans was observed. Consequently, the fabricated durable, biocompatible films, synthesized from natural polymers and enriched with antioxidant and antimicrobial properties, demonstrated promising potential for use as wound dressings.