Eğitici oyunlarla yabancılara Türkçe öğretimi
Teaching the Turkish language to foreigners using educational games
  1. Tez No: 877621
  2. Yazar: SHROUQ YOUSEF MOUSA JEBRIL SHROUQ YOUSEF MOUSA JEBRIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİF ALİ BOZKAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Yabancılara Türkçe öğretiminde etkili ve başarılı sonuçlar elde etmek için pek çok yöntem ve teknik bulunmaktadır. Bu teknikler arasında eğitici oyunlar, öğretim yöntemlerinin en eğlenceli olanlarından biridir. Eğitici oyunlar, öğrencilerin motivasyonunu artırır ve Türkçe derslerini keyifli hale getirir. Bu teknik, yabancı öğrencilerin hem dil konusunda öğrenmelerini sağlar hem de hoşça vakit geçirmelerine katkıda bulunur. Bu araştırma, Dokuz Eylül ve İzmir Katip Çelebi Üniversiteleri Türkçe Öğretimi Merkezlerinde görev yapan öğretmenlerin eğitici oyunlara yönelik görüşlerini değerlendirmektedir. Nitel desende tasarlanan bu çalışma, görüşme tekniği kullanılarak yapılmıştır. Araştırmanın amacı, (TÖMER) öğretmenlerinin eğitici oyunlara dair görüşlerini belirleyip, bu oyunların Türkçe derslerindeki yerini ve katkısını değerlendirmektir. Araştırmanın verileri, Türkiye'nin farklı TÖMER'lerinde görev yapan Türkçe öğretmenlerinden toplanmış ve içerik analizi ile yorumlanarak sonuçlara ulaşılmıştır. Birinci bölümde giriş kısmı, çalışmanın problem durumu, amacı ve önemi, problem cümlesi, alt problemleri, sınırlıkları, varsayımlar ve tanımlar açıklanmıştır. İkinci bölümde kuramsal çerçeve içinde çalışmanın temel kavramları belirlenmiştir. Üçüncü bölümde araştırmanın modeli, evren/katılımcılar, veri toplama süreci ve araçları, verilerin analizi yer almıştır. Dördüncü bölümde bulgular sunulmuştur. Öğretmenler, Türkçe öğretiminde en sık kullanılan teknikleri belirlemiş ve eğitici oyunlarla konuları pekiştirerek öğretimi kalıcı, etkili ve eğlenceli hale getirdiklerini ifade etmişlerdir. Eğitici oyunların seviye uygunluğunu vurgulamışlar ve kelime oyunları, telaffuz oyunları, zeka oyunları, hikaye kartları, drama görselleri, bilmeceler, kulaktan kulağa, tekerlemeler, deyim ve atasözü kartları, geleneksel oyunlar gibi araçları derslerinde kullandıklarını belirtmişlerdir. Eğitici oyunlar, dört temel dil becerisini desteklemekte ve gerekliliği kabul görmektedir. Türkçe öğretmenleri, eğitici oyunların faydalarını ve etkilerini anlatmışlardır. Türkçe öğretmenlerinin eğitici oyunlara erişim durumu belirlenmiştir. Beşinci bölümde ise bulguların değerlendirilmesi, sonuçlar ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Teaching Turkish to foreigners through educational games is an effective way to achieve success. You can use a variety of approaches and strategies to teach Turkish to foreigners and achieve positive and successful results. Educational games are one of the most enjoyable ways to use these strategies. When students play educational games in Turkish classes, they become more enjoyable and motivating. This approach promotes language learning and enjoyment for international students. This study assesses the views on educational games held by Turkish instructors employed at the Turkish Language Teaching Application and Research Centres (TÖMER) at Dokuz Eylül and Izmir Katip Çelebi Universities. The research design, which followed a qualitative approach, included the interview technique. The purpose is to find out what Turkish teachers at TÖMERs think about educational games and then assess how important they are to the learning process and where they fit into Turkish lectures. Content analysis was used to get the research's results, which were gathered from Turkish teachers employed in different TÖMERs throughout Turkey. The first section of the introduction explains the study's problem situation, purpose, importance, problem statement, subproblems, limitations, assumptions, and definitions in detail. The study's fundamental ideas are defined in the second chapter within a theoretical framework. The third section provides in-depth coverage of demographics, participants, data collection methods and instruments, and data analysis. in the section that follows. Instructors listed the most popular methods for teaching Turkish, mentioned that they incorporated educational games to reinforce the material, and gave details on the games they employed to make teaching Turkish engaging, effective, and permanent. They highlighted the skill levels at which instructional games are appropriate. In their lessons, Turkish teachers have reported using educational games such as word games, proverb and idiom cards, tongue twisters, story cards, drama visuals, word games, pronunciation games, and traditional games. Everyone agrees that educational games play a crucial role in bolstering and enhancing the four fundamental language abilities. Turkish educators discussed the advantages and results of instructional gaming. Furthermore, the study confirmed Turkish educators' availability for instructive games. The fifth chapter provides an evaluation of the results, conclusions, and suggestions.