Üniversite-sanayi işbirliği kapsamında mesleki eğitim ve istihdam arasındaki ilişki
The relationship between vocational education and employment within the scope of university-industry cooperation
  1. Tez No: 877619
  2. Yazar: İLKER AKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYTUN MEÇİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Günümüzün en önemli olgusu olan değişim ve dönüşüm, yaşanılan her geçen gün karşımıza farklı yenilikler sunmaktadır. Özellikle 21. yüzyılda yaşanan olumlu ve olumsuz gelişmeler ile teknolojik ilerlemeler hayatımızın birçok alanında değişikliklere yol açmıştır. Yaşadığımız bu değişiklikler iş hayatımızda, üretim yöntemlerinde, eğitim hayatımızda ve istihdam tercihlerinde de dönüşümü tetiklemektedir. Eskiden insan gücüne dayalı üretim, artık yerini teknolojiye ve yenilikçi üretim yöntemlerine bırakmaktadır. Teknoloji ve yenilikçi üretim yöntemleri, ihtiyaç duyulan işgücünün daha nitelikli olmasını gerekli kılmaktadır. Piyasanın ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünün yetiştirilmesi için, teknoloji ve gündemi yakından takip eden eğitim sisteminin olmasını zorunlu tutmaktadır. Özellikle mesleki eğitim alan nitelikli işgücünün bulunması konusunda sanayii tarafı oldukça güçlük çektiğini ifade ederken, bir yandan da nitelikli işgücünde artan bir işsizlik sorunsalı bulunmaktadır. Bu bakımdan üniversite ve sanayi bir araya gelmeli, ihtiyacı ve geleceği birlikte hareket ederek programlamalıdırlar. Bu çalışmada, üniversite-sanayi işbirliği kapsamında mesleki eğitim ve istihdam arasındaki ilişkiye dair bilgilerin Eskişehir ilinde faaliyet gösteren işletmeler ile meslek yüksek okullarında görev yapan akademik personelden elde edilmesine çalışılmıştır. Araştırmada hem nicel araştırma tekniklerinden olan anket hem de nitel araştırma tekniklerinden olan mülakat tekniği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, araştırmaya katılan akademik personel ve işverenler birçok konuda ortak paydada buluşurken, üniversite-sanayi işbirliğinin Eskişehir ilinde sağlıklı bir şekilde kurulamadığı da tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Change and transformation, the most important phenomena of our day, present us with different innovations every day. Especially in the 21st century, positive and negative developments, and technological advances have led to changes in many areas of our lives. These changes we are experiencing trigger transformation in our business life, production methods, education life, and employment preferences. Previously manpower-based production is now being replaced by technology and innovative production methods. Technology and innovative production methods require the required workforce to be more qualified. To train the skilled manpower needed by the market, it is necessary to have an education system that closely follows technology and agenda. While the industrial side states that it has difficulty in finding a qualified workforce, especially those receiving vocational training, there is also an increasing problem of unemployment in the qualified workforce. In this regard, universities and industry should come together and program the needs and the future by acting together. In this context, this study tried to determine the perceptions of academic staff working in businesses and vocational schools operating in Eskişehir regarding the relationship between vocational education and employment within the scope of university-industry cooperation. In the research, both the survey, which is one of the quantitative research techniques, and the interview technique, which is one of the qualitative research techniques, were used. As a result of the research, it was determined that while the academic staff and employers participating in the research found common ground on many issues, university-industry cooperation could not be established in a healthy way in Eskişehir.