Sabahattin Ali'nin hikâyelerinde atmosfer
Atmosphere in Sabahattin Ali's stories
  1. Tez No: 877633
  2. Yazar: REFİKA MERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ŞÜKRÜ ÇORUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 423
Özet
Yazarlar eserlerini oluştururken ona bir enerji alanı, bir duygu durumu belirler. Bu enerji alanı, duygu durumu, atmosfer olarak isimlendirilmiştir. Bazı yazarlar eserlerinde güçlü atmosferler yaratır. Sabahattin Ali de bunlardandır. Sabahattin Ali, Anadolu'yu ve Anadolu insanını yüreğinden yakalamış bir yazardır. Hikâyelerindeki samimiyeti ve dikkatli kurgusu ona güçlü atmosferler yaratma imkânı sağlamıştır. O, hikâyesinde kullandığı her tekniği, her unsuru, her cümleyi, hatta her sözcüğü hem birbirleriyle ilişkili şekilde hem de yaratmak istediği duygu çerçevesinde sıkı sıkıya inşa eder. Buna rağmen Sabahattin Ali hakkındaki çalışmaların geneli onun siyasi görüşünden, yaşantısından hareket etmiş çalışmalardır. Araştırmamızın amacı; Sabahattin Ali'nin siyasi görüşüne, hayatına saplanıp kalmadan hikâyelerindeki atmosferleri tespit ederek mekân, zaman, olay örgüsü, karakter unsurlarının ve anlatım tekniklerinin bu atmosferlerdeki işlevini, katkısını incelemektir. Bu şekilde yazarın eserinde hissettirmek istediği duyguyu, okurunu içine almak istediği iklimi tespit edebilmeyi hedefledik. İncelememizi Sabahattin Ali'nin masalları hariç olmak üzere yayımlanmış hikâyelerini dikkate alarak yaptık ve hakkında yazılmış diğer kaynaklardan yararlandık. Araştırmamızın mimari, sosyoloji, psikoloji, felsefe, müzik, resim, tiyatro, sinema gibi pek çok alana da temas ettiğini fark ettik. Böylece anlatı dünyasının aslında gerçek dünyadan bir parça olduğunu göstererek hikâye evrenine yeni bir bakış açısı getirmiş olduk.
Özet (Çeviri)
While creating their works, writers determine an energy field and an emotional state for it. This energy field, emotional state, is called atmosphere. Some writers create strong atmospheres in their works. Sabahattin Ali is one of them. Sabahattin Ali is a writer who entered into the spirit of Anadolu and Anatolian people. His sincerity and careful construction in his stories enabled him to create powerful atmospheres. He tightly constructs every technique, every element, every sentence, even every word he uses in his story, both in relation to each other and within the framework of the emotion he wants to create. Despite this, most of the studies about Sabahattin Ali are based on his political views and life. The purpose of our research is to identify the atmospheres in Sabahattin Ali's stories without getting stuck in his political views and life, and to examine the function and contribution of space, time, plot, character elements and narrative techniques in these atmospheres. In this way, we aimed to detect the emotion the author wanted to make his work feel and the climate he wanted to immerse his reader in. We made our analysis by taking into account Sabahattin Ali's published stories, excluding his tales, and benefited from other sources written about him. We realized that our research touches on many fields such as architecture, sociology, psychology, philosophy, music, painting, theater and cinema. Thus, we brought a new perspective to the story universe by showing that the narrative world is actually a part of the real world.