Sabahattin Ali'nin roman ve hikayelerinde mekan ve mekanın anlatımı
  1. Tez No: 133986
  2. Yazar: METİN POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİF AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 349
Özet
ÖZET Bu çalışmada Sabahattin Ali'nin hikâye ve romanlarındaki mekânlar ve bu mekânların anlatımları üzerinde durulmuştur. Tezin asıl bölümüne geçilmeden önceki“Giriş”bölümünde özellikle hikâyeleri ile tanınan Sabahattin Âli'ye gelinceye dek Türk hikâyeciliğinin gelişimine kısaca değinilmiş daha sonra ise hikâye ve roman içerisinde mekânın yeri ve önemine ilişkin teorik bilgiler içeren bir bölüm oluşturulmuştur. Tezin asıl inceleme kısmı ise iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde yazarın“Kuyucaklı Yusuf, İçimizdeki Şeytan ve Kürk Mantolu Madonna”adlı üç romanı mekânları bakımından incelenmiştir. Romanların her biri ayrı ayrı ele alınmış ve kendi içlerinde yer alan mekânlar da“Peyzaj, Dekor ve Hayat Olaylarına Sahne Olan Mekânlar”alt bölümlerinde incelenmiştir. Ayrıca bu bölümler de bünyelerindeki unsurlara ayrılarak daha alt bölümler halinde düzenlenmiştir. Bu bölümlerde özellikle mekânların roman içerisindeki işlevleri üzerinde durulmuştur. Bu incelemenin sonunda ise her üç romanda da ortak olan, yazarın mekânı anlatım tarzı ve mekân karşısındaki tavrı, dikkati ayrı bir bölümde; romanlara model alman dış dünyanın eserdeki yansımaları ayrı bir bölümde incelenmiştir. Tezimizin ikinci ana bölümü ise hikayelerdeki mekân unsurları üzerine kurulmuştur. Hikâyelerde yer alan mekânların inceleme yöntemi ve bölümleri de romanlar kısmındaki yöntem ve bölümlerin aynıdır. Ancak burada hikâyeleri ayrı ayrı ele alınmayıp mekânları gruplandırarak inceleme yapılmıştır. Yine bu bölümün sonunda da romanlardaki ortaklıklara da değinen bir anlatım tarzı, yazarın duyarlılığı ve dikkati ile model alınan dış dünyanın esere yansımasının incelendiği bölüm bulunmaktadır. Her iki ana bölümün sonlarında yer alan bölümler tezimiz için sonuç bölümlerini teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This work is about the settings and the description of settings in Sabahattin Ali' s novels. In the entrance part that comes before the basis of the thesis, I've concentrated shortly on the development of Turkish story writing before Sabahattin Ali, then I've formed a part that contains theoretical knowledge about the role and importance of setting in novels and stories. The basic investigation part of the thesis is made of two parts. In the first part the settings in author's three novels“Kuyucaklı Yusuf, İçimizdeki Şeytan and Kürk Mantolu Madonna”are studied. The novels are studied separately and with the subtitles“Landscape, Decoration and Settings Where The Events Take Place”. Also these have been parted into more subtitles depending on their properties. In these parts I've especially concentrated on the functioning of setting in the novel. At the end of this part, the attitude and attention of the author and the style of the description of the settings that are common in all three novels have been studied separately; and the reflections of the outer world that is taken as an example separately. The second main part of the thesis is built upon the setting elements in stories. The investigation method of this part about the author's stories is the same as the first part where his novels were studied. However, here the stories aren't studied one by one, instead the settings are grouped. Again at the end of this part there is a part where the style and the attention, attitude and sensitivity of the author for settings are studied and another part where the reflections of the outer world on the stories are studied. The parts at the end of the two main parts make up the conclusion of the thesis.