Kurumsal pazarlama faaliyetlerinin müşteri memnuniyeti üzerine etkisi: Kurumsal müşteriler üzerine bir araştırma
The effect of corporate marketing activities on customer satisfaction: A research on corporate customers
  1. Tez No: 877636
  2. Yazar: MEHMET ULUS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADRİ GÖKHAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Kurumsal pazarlama, kurum kimliği, kurum kültürü, kurumsal iletişim, kurumsal itibar, pazarlama ve paydaş yönetimi, kurumsal marka yönetimi bileşenlerinden oluşur. Kurumsal pazarlama, bu bileşenlerin bir üst çatısı olarak tanımlanmaktadır. Kurumsal bütünlüğün sağlanması için her bir bileşenin diğeriyle ilgilidir. Bu kapsamda tanımlanan kurumsal pazarlama faaliyetlerinin müşteri tercihleri ve memnuniyeti üzerine etkisinin incelendiği bu çalışma, bir kamu kurumunun kurumsal müşterileri üzerinde memnuniyet ve tercih sebebi olma nedenlerini incelemektedir. Bu araştırma kurumsal pazarlama karması elemanları tek tek incelenerek, Türkiye, Enerji Nükleer ve Maden Araştırma Kurumu'nun faaliyetlerini sürdürdüğü nükleer ilaç sektöründe, Proton Hızlandırıcı tesisinin kurumsal müşterilerinin, Kurumun kurumsal pazarlama faaliyetleri neticesindeki memnuniyet derecelerini ölçmek ve Tesisin daha efektif kullanımı için öneriler sunmak amacıyla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Corporate marketing consists of corporate identity, corporate culture, corporate communication, corporate reputation, marketing and stakeholder management, corporate brand management components. Corporate marketing is defined as an upper framework of these components. Each component is related to the other to ensure institutional integrity. This study, which examines the effect of corporate marketing activities defined in this context on customer preferences and satisfaction, examines the reasons for the satisfaction and preference of a business of a public institution, which has commercial rivals, on its corporate customers. This research examines the corporate marketing mix elements one by one, to measure the level of satisfaction of the corporate customers of the Proton Accelerator facility, where Turkey, Energy, Nuclear and Mining Research Institute continues its activities, but also has competitors in the commercial field, as a result of the Institution's corporate marketing activities and to offer suggestions for more effective use of the facility. made for the purpose.