1980 sonrası Türkiye'de politik alanda kadınlar; ve kadın politikası
The Women in the political area and women politics in Turkey after 1980
- Tez No: 87767
- Danışmanlar: PROF. DR. ESİN KÜNTAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 336
Özet
ÖZET Kadınların politik yaşamda hak ettikleri yeri elde etmeleri için verecekleri mücadele, hem bireysel varoluşlarının biçimine, hem de aynı zamanda içinde yaşadıkları toplumun kalıplaşmış değer yargılarına karşı olacaktır. Kadınların varoluş mücadelesi aslında onlar adına toplumun tanımladığı 'kadın' imajının sarsılması demektir. Politik alanın erkek yoğun görünümünü bozan ve kadın sorunlarım bu alana taşıyan, onların varoluşları da belli mücadeleler sonrasında gerçekleşebilmiştir. Bütn dünyadaki kadınlar bu mücadeleleri vermişler ve halen de vermektedirler. Bu çalışmada, 1980 sonrası Türkiye'de, politik alanda kadınların varoluşlarının niteliğinin irdelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında kadın sorunlarının çözümüne ilişkin devlet politikalarında ve sivil kadın hareketinde atılan olumlu adımlar incelenmiştir. İnceleme yapılırken, öncelikle kadınların politik alanda genel tanımlanmalarına karşı geliştirilen feminist eleştiriler üzerinde durulmuş, kadın bakış açısıyla sürdürülen mücadelelere yer verilmiştir. 1980 öncesi Türk politik yasanımda kadınların kendi isterleri doğrultusundaki mücadeleleri, çalışmanın başlangıç aşamasını oluşturmuştur. Tarihsel geçmişin izlerinin kadının politik mücadelesindeki etkileri irdelenmeye çalışılmıştır. Çalışmada, özellikle 1980 sonrası meclislerde kadın politikasına ilişkin konuların gündeme geldiğinden, beş yasama dönemi boyunca kadın ve bazı erkek milletvekillerinin üzerinde durdukları kadın konularının neler olduğu ve bu yöndeki gelişmelerin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular, kadınların politik yaşamın erkeksiliği karşısında programlı hareket etmesi gerektiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
n SUMMARY The struggle given by women to achieve the place they deserve is against the forms of their individual existence and the stereotype values of their society. The struggle for the existence of the woman, in reality made to do away with the“woman”image created by the society. The existence of the women who bring woman issues and changes in the political domain mainly occupied by men has been realized, up to a certain point, after some struggle. All around the world women have been involved in this struggle. With in the frame at this study the forms of women's existence in the political field in Turkey after 1980 is investigated. The positive approaches of the govermental policies and the women's civil movement are studied. In the course of the study, primarly feminist critics about the women's political rise and the political struggle from the woman point of view are emphasized. The starting point of the research is the historical background of the women's struggle in the Turkish political life until 1980. Thus, the impact of the traces of the historical past on the women's political struggle are examined. The main aim of the study is to investigate the advances made by the deputies in terms of women policies and the issues brought to parliament by women and some men deputies after 1980. The results arrived at by this study have shown that against the masculinity of the political life, women should be organized sistematically to stand by their own rights.