Avrupa Birliği'ni iklim krizi üzerinden okumak
European Union through climate change
  1. Tez No: 877675
  2. Yazar: SENİHA SU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL ELİF ÖZDİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren şiddetle artan iklim değişikliği günümüzde kriz seviyesine ulaşmıştır. Dünya Sağlık Örgütü tarafından da tehdit seviyesi yüksek görülen iklim krizinin olası sonuçları insan ırkı dahil tüm canlı ırkını yok edebilecek güçtedir. Böylesine küresel bir kriz haline gelen iklim değişikliği sorunu, devletlerin bireysel çözümlerinden öte ulusüstü yapılarla çözüme kavuşturularak süreç hızlandırılmalıdır. Avrupa Birliği, dünya siyasetinde ve ekonomisinde rol oynadığı iklim değişikliği ile mücadelede de öncü rol oynamalıdır. Rio Deklarasyonu'ndan günümüze kadar bu mücadelede liderlik rolünü üstlenmeye çalışan Avrupa Birliği, gelişen ve değişen dünyada iklim krizini daha fazla ciddiye almalıdır. İklim değişikliği ile mücadelenin boyutu artmadıkça iklim değişikliğinden kaynaklı tehditlerin boyutu azalmayacaktır.
Özet (Çeviri)
Climate change, which has been intensifying since the second half of the 20th century, has reached a crisis level today. The possible consequences of the climate crisis, which is considered highly threatening by the World Health Organization, have the power to eradicate not only the human race but all living species. The issue of climate change, which has become such a global crisis, should be resolved through supranational structures rather than individual solutions of states to accelerate the process. The European Union should play a leading role in combating climate change, in which it plays a role in global politics and economy. From the Rio Declaration to the present day, the European Union has been striving to take on a leadership role in this fight, and in the evolving and changing world, it should take climate crisis more seriously. Unless the scale of combating climate change increases, the threats arising from climate change will not diminish.