Geri kabul anlaşmasının Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerine etkisi
The mpact of the readmission agreement on Türkiye-European Union relations
- Tez No: 877674
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHLİKA ÖZLEM SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Yakın dönemde Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki göç hareketlerine karşılık olarak AB, dışsallaştırmaya yönelik politikalarla sorunları kendinden uzaklaştırmaya yönelmektedir. Bu çalışmayla, AB'nin göç politikası doğrultusunda ortaya çıkmış olan Geri Kabul Anlaşması'nın Türkiye ile AB arasındaki ikili ilişkilerine yansımalarını analiz etmeyi amaçlanmıştır. Son dönemde Türkiye üzerinden AB'ye yönelik artış gösteren yasa dışı göç ve iltica sayılarına bağlantılı olan geri kabul anlaşmasının ele alınmasıyla literatüre güncel bir katkı sağlaması hedeflenmiştir. Nitel analiz deseni benimsenen bu çalışmada ve doküman analizi yöntemi kullanılmıştır. Bu kapsamda, ilk olarak göç kavramı ve bu kavramı oluşturan terimler incelenmiştir. Daha sonra AB'nin göç politikası analiz edilmiş ve göçe karşılık olarak attığı adımlar incelenmiştir. Son olarak bu sürecin iki tarafta oluşturduğu etki ve bu etkilere bağlı olarak taraflar arasında gelişen ilişkiler ele alınmıştır. AB, dışsallaştırma politikalarının bir aracı olarak kullandığı GKA ile sorumluluklarını Türkiye'ye yüklemeyi tercih etmiş, bu durum Türkiye ile AB ilişkisinin bozulmasına zemin hazırlamıştır. Çalışmanın sonucunda, Vize serbestliği sürecinin başarıya ulaşamaması, karşılıklı güvensizlikler ve çıkar çatışmaları nedeniyle geri kabul anlaşmasının tam anlamıyla uygulanmadığı ve bu durumun ilişkileri olumsuz etkilediği saptanmıştır. Bu çerçevede Türkiye ve AB arasında imzalanan geri kabul anlaşmasının ikili ilişkileri güçlendirmek yerine, tarafların birbirinden uzaklaşmasına neden olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In response to the recent migration flows between Türkiye and the European Union (EU), the EU has tended to externalize the problems away from itself through externalization policies. This study aims to analyze the reflections of the Readmission Agreement, which emerged in line with the EU's migration policy, on the bilateral relations between Türkiye and the EU. It is aimed to provide an up-to-date contribution to the literature by addressing the readmission agreement, which is linked to the recent increase in the number of illegal migration and asylum seekers to the EU through Türkiye. In this study, qualitative analysis design was adopted and document analysis method was used. In this context, firstly, the concept of migration and the terms that constitute this concept are analyzed. Then, the EU's migration policy was analyzed and the steps taken in response to migration were examined. Finally, the impact of this process on both sides and the relations that have developed between the parties depending on these effects are discussed. The EU has preferred to impose its responsibilities on Türkiye through the GKA, which it uses as a tool of its externalization policies, and this has paved the way for the deterioration of the relationship between Türkiye and the EU. As a result of the study, it was determined that the readmission agreement was not fully implemented due to the failure of the visa liberalization process, mutual mistrust and conflicts of interest and this situation negatively affected the relations. In this framework, it is concluded that the readmission agreement signed between Türkiye and the EU has caused the parties to move away from each other instead of strengthening bilateral relations.