Digital twin-based approach for thermal efficiency assessment and optimization in the Nigerian construction industry
Dijital ikiz tabanlı yaklaşımla Nijerya inşaat sektöründe ısıl verimlilik değerlendirmesi ve optimizasyonu
  1. Tez No: 877676
  2. Yazar: IBRAHIM TAHIR HALIRU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ŞENYAPILI ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Nijerya inşaat sektörü yıllar içinde hızlı bir büyüme yaşamaktadır. Ülkenin artan nüfusu, kentleşme ve ekonomik büyüme, inşaat talebini önemli ölçüde artırmıştır. Nijerya'nın başkenti ve idari merkezi olan Abuja, ticari ve konut projelerini kapsayan altyapı gelişimine önemli yatırımlar çekmiştir. Bununla birlikte, düşük standartlı uygulamalar, yetersiz düzenlemeler ve sürdürülebilir uygulamalara karşı ilgisizlik sektörü olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle, Abuja'da sürdürülebilir inşaat uygulamalarının benimsenmesiyle ilgili tekrar eden zorlukları ve kısıtlamaları belirlemek amacıyla bu çalışma, inşaat sektörünün mevcut durumunu, sürdürülebilirliğe yönelik yaklaşımını, önceliklerini ve uygulamalarını analiz etmektedir. İkamet eden mimarlarla yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla elde edilen ilgili içgörüler doğrultusunda, sektörde sürdürülebilir uygulamaların ilerlemesini, benimsenmesini ve uygulanmasını engelleyen 8 farklı kategoriden 18 faktör ortaya çıkmıştır. Ayrıca, Dijital İkiz teknolojisinin uygulanmasıyla, bu çalışma, Abuja'daki standart bir konut dubleksinin on beş günlük bir süre boyunca gerçek zamanlı termal performansını gözlemlemekte ve analiz etmektedir. Gerçek zamanlı görsel geri bildirim ve analizlere dayanarak, son derece düşük miktarda gün ışığı aydınlatması ve aşırı yüksek iç sıcaklıklar gözlemlenmiştir. Bu nedenle, güneş radyasyonunu minimize etmeyi, gün ışığını maksimize etmeyi ve verimli pasif soğutma stratejilerini etkili bir şekilde kullanmayı amaçlayan tasarım önerileri ve stratejileri sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Nigerian construction industry has been experiencing rapid growth over the years. The country's increasing population, urbanization, and economic growth have created a high demand for construction. Abuja, the capital city and administrative hub of Nigeria, has attracted substantial investment in infrastructural development, spanning commercial and residential projects. Nonetheless, substandard practices, inadequate regulations, and disregard for sustainable practices have been plaguing the industry. Therefore, with the aim of identifying recurrent challenges and constraints associated with the adoption of sustainable construction practices in Abuja, this study analyzes the current state of the construction industry, its approach, prioritization, and implementation towards sustainability. Through semi-structured interviews with resident architects, relevant insights were attained, and 18 factors from 8 distinct categories emerge as contributing challenges impeding the progression, adoption, and implementation of sustainable practices in the industry. Furthermore, through the implementation of Digital Twin technology, this study observes and analyzes the real-time thermal performance of a standard residential duplex in Abuja for a duration of fifteen days. Based on the real-time visual feedback and analysis, an exceptionally low amount of daylight illuminance and exceedingly high indoor temperatures were observed. As such, design recommendations and strategies that seek to achieve 3 primary objectives, i.e., minimize solar radiation, maximize daylighting, and effectively utilize efficient passive cooling strategies, are proposed.