Examination of the relationship among health literacy, physical activity level, and exercise self-efficacy in university students
Üniversite öğrencilerinde sağlık okuryazarlığı, fiziksel aktivite düzeyi ve egzersiz özyeterliği arasındaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 877692
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IRMAK HÜRMERİÇ ALTUNSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Araştırmanın amacı üniversite öğrencilerinde sağlık okuryazarlığı, fiziksel aktivite düzeyi, egzersiz öz-yeterliliği ve fiziksel aktivite değişim aşamaları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Katılımcılardan sağlık okuryazarlığı, fiziksel aktivite düzeyi, egzersiz öz yeterliliği ve fiziksel aktivite değişim aşamaları ile ilgili dört ayrı anketi gönüllü olarak doldurmaları istenmiştir. Araştırmaya toplam 378 üniversite öğrencisi katılmış olup, bunlardan 41'i çalışmanın ön gereklerini karşılamadığı için çalışma dışı bırakılmıştır. Katılımcılardan 337 kişinin veri analizi SPSS'in 28. versiyonu kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların %42,13'ü sağlık okuryazarlığı değişkenine ilişkin olarak sorunlu-sınırlı olarak sınıflandırılmış ve yetersiz olarak tespit edilmiştir. Ayrıca katılımcıların genel fiziksel aktivite düzeyi %58,46 ile orta düzeyde çıkmıştır. Ayrıca 337 katılımcının egzersiz öz-yeterlik durumları %41,83 olarak yetersiz düzeyde tespit edilmiştir. Son olarak fiziksel aktivite değişim aşamaları ilişkin katılımcılar %44,80 ile eğilim öncesi düzeyinde yetersiz olarak sınıflandırılmıştır. Veri analizinin bir diğer sonucu ise fiziksel aktivite düzeyi, egzersiz öz-yeterliği ve fiziksel aktivite aşamalarının değişiminin sağlık okuryazarlığını yordamadığı ve bu yönde anlamlı olmayan sonuçlar elde edilmiştir. Özetlemek gerekirse, üniversite öğrencilerinin sağlık okuryazarlığı, fiziksel aktivite düzeyi, egzersiz öz yeterliliği ve fiziksel aktivite değişim aşamaları puanları yetersiz bulunmuştur. Ayrıca fiziksel aktivite düzeyi, egzersiz öz-yeterliği ve fiziksel aktivite değişim aşamaları değişkenlerinin üniversite öğrencilerinin sağlık okuryazarlığını yordamadığı belirlendi. Bulgular dikkate alındığında geleceğe yönelik yeni stratejilerin geliştirilmesi, multidisipliner çalışmaların yapılması ve gelecekteki girişimlerde ilgili paydaşlar arasında iş birliğinin sağlanması, özellikle genç nesiller için halk sağlığının iyileştirilmesinde önemli roller oynayabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to examine the relationship between health literacy, physical activity level, exercise self-efficacy, and physical activity stages of change in university students. Participants were asked to voluntarily fill out four separate surveys regarding health literacy, physical activity level, exercise self-efficacy, and physical activity change stages. A total of 378 university students participated in the study, 41 of whom were excluded because they did not meet the prerequisites of the study. Data analysis was carried out using SPSS version 28. According to the health literacy, 42.13% of the participants were classified as problematic, limited and inadequate. The physical activity level of the participants was moderate at 58.46%. The exercise self-efficacy status of 337 participants was found to be inadequate at 41.83%. Regarding the physical activity stages of change, the participants were classified as inadequate at the comptemplation stage as 44.80%. Another results showed that the physical activity level, exercise self-efficacy, and physical activity stages of change did not predict the health literacy, and non-significant results were obtained. To summarize, university students' health literacy, physical activity level, exercise self-efficacy, and physical activity stages of change scores were found to be insufficient. In addition, physical activity level, exercise self-efficacy, and physical activity stages of change variables did not predict the health literacy of university students. Considering the findings development of new strategies for the future, conducting multidisciplinary studies and building collaboration between the relevant stakeholders in future initiatives can play important roles in improving public health, especially for the younger generations.