Basketball coaches' use of teaching methods, affinity to technology interaction, and technology integration self-efficacy in Morocco
Fas'ta basketbol antrenörlerinin öğretim yöntemleri kullanımları, teknoloji etkileşimine yakınlıkları ve teknoloji entegrasyonu öz yeterlikleri
  1. Tez No: 877693
  2. Yazar: MOHAMMED AMINE AZZOUZI
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. MUSTAFA LEVENT İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı, Fas basketbol bağlamındaki antrenörlerin yaş, eğitim düzeyi (lise, lisans, lisansüstü) ve antrenörlük sertifikası kategorilerine (Mini Basket ve 1-2-3. Kademe Antrenörlük Sertifikaları) göre öğretim yöntemleri kullanımlarını ve bunlara verdikleri değeri, teknolojiye yakınlıklarını ve teknoloji entegrasyonu öz yeterliliklerini incelemektir. Bu amaçla, 884 basketbol antrenörüne öğretim yöntemleri, Teknoloji Etkileşimine Yakınlık (ATI) ve Teknoloji Entegrasyonu Öz Yeterliliği (TISE) ile ilgili ölçekleri içeren dijital bir anket gönderilmiştir. 884 antrenörden 153'ü (Kadın: 24; Erkek: 129) anketi tamamlamıştır. Öğretim yöntemlerinin algılanan kullanımı ve değeri verileri MANOVA ile, ATI ve TISE verileri ise ANOVA ile analiz edilmiştir (p0.05). Tanımlayıcı veriler, antrenörlerin sporcu merkezli öğretim yöntemlerini antrenör merkezli öğretim yöntemlerine göre daha az kullandıklarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate basketball coaches' self-reported use and value of teaching methods, affinity to technology, and technology integration self-efficacy by age, educational level (lycée, undergraduate, graduate), and coaching certification categories (Mini Basket vs. Level 1-2-3 Coaching Certificates) in Moroccan context. To this end, a digital survey including scales related to teaching methods, Affinity to Technology Interaction (ATI), and Technology Integration Self-Efficacy (TISE) was sent to 884 basketball coaches. A total of 153 coaches (24 women and 129 men) completed the survey. The self-reported use and value of teaching methods data was analyzed by MANOVA, and the ATI and TISE data were analyzed by ANOVA(p0.05). Descriptive data indicated that coaches use productive athlete-initiated teaching methods less than reproductive and productive problem-solving methods.