Kültür endüstrisi bağlamında sosyal medya fenomenleri
On social media phenomena in the context of culture industry
- Tez No: 877694
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM SARITAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın konusu da toplumsalın belirleyici düşünsel sistemleri ve kültürel pratikleri arasında yer alan tüketici konumundaki bireylerin, sanal kimlik inşası sonucu ortaya çıkarttığı YouTuber kavramını ve YouTuberların takipçileri üzerindeki etkilerini“Kültür Endüstrisi”bağlamında ölçümlemektir. Araştırmanın problemi, yeni medyayı eğitsel, eğlence, haber alma ve tüketim aracı kaynağı olarak sürekli kullanmakta olan fenomen takipçilerinin, sosyal medya fenomenlerinin üretmiş oldukları içeriğe karşı tutumları, anlatıyı alımlama biçimleri ve bilişsel olarak bağlılık düzeylerini ölçümlemektir. Çalışma ayrıca sosyal medya fenomenlerinin kültür endüstrisi kavramı çerçevesinde konumlarını anlamamıza yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this regard, the YouTuber system, which is created as a result of the exploitable, virtual identity construction among the total thought systems and cultural practices, and the presence of YouTubers on social media is the measurement of the“Cultural Industry”. The problem of the research is to measure the protection levels of those who follow the phenomena, who constantly use the new media as a source of education, entertainment, news and consumption, the comprehensive counter attitudes produced by the social media phenomena, the way they receive the narrative and the methods. The study will also help us understand the positionality of social media influencers' frameworks of culture and social concepts.