Innovation under regulation: Examining the interplay of regulation and market forces in the patent and SPAC landscape
İnovasyonu şekillendiren düzenlemeler: Patent ve SPAC piyasalarında analiz
- Tez No: 877699
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİF AZİZ ŞİMŞİR, PROF. DR. EVRİM AKDOĞU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Yönetim Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Regulatory interventions are often implemented to address inefficiencies and protect market participants. However, such policies can also generate unintended consequences, necessitating a thorough evaluation of their net impact. This thesis investigates the multifaceted impact of two distinct regulatory interventions regarding innovative technologies on their respective markets: the America Invents Act (AIA) of 2011, a landmark reform to the U.S. patent system, and the initial regulations regarding Special Purpose Acquisition Companies (SPACs), an innovative approach to traditional Initial Public Offerings (IPO), enacted in 2021. The AIA, the most significant U.S. innovation market regulation since 1953, fundamentally altered the patent landscape, inducing a potential shift towards a market characterized by less cooperation and more competition. This thesis examines the impact of these changes on both the innovation acquisition market and the internal innovation market. Acknowledging the vital link between the merger and acquisition (M\&A) market and innovation, Chapter 1 investigates the impact of the AIA's fundamental changes on innovation acquisition. Our findings reveal heightened activity in the innovation acquisition market, evidenced by a significant increase in the number of acquired patents, even when accounting for the overall changes in the patenting landscape post-AIA. The observed surge in demand for innovation acquisition coincides with a decline in R\&D investments and patenting activities among acquirers. Furthermore, acquirers of innovative targets decrease their innovative activities following the acquisition, suggesting a potential substitution relationship between the patenting market and the innovation acquisition market under the influence of post-AIA landscape. Notably, more significant innovation outputs attract multiple bidders, with longer deal completion times and significantly higher bid premia paid for these targets post-AIA, suggesting that the AIA's shift towards competition may be the primary culprit of the observed effects in the acquisition market. We also find some supply-side evidence where the number of firms available in the patenting market experiences a sharp decrease following AIA, potentially leading to supply-side constraints within the innovation acquisition market. Chapter 2 further investigates the AIA's impact on the internal innovation market, analyzing its effect on the overall patenting landscape. Our findings reveal a decline in the growth rate of aggregate patent applications following the AIA, potentially jeopardizing future innovation. This decrease is further confirmed at the firm level, with a reduction in overall patenting activity by U.S. public firms and a decrease in the number of high-quality patents granted. The AIA's impact varies across firm sizes: smaller firms appear disproportionately affected, with some being pushed out of the market altogether. Smaller-to-medium sized firms, however, may have adapted by prioritizing quality over quantity, exhibiting a relative increase in high-quality patents compared to other size categories. Larger firms, on the other hand, show a trend of increased patenting activity coupled with a decrease in patent quality, potentially prioritizing quantity over quality to maintain market share. These findings highlight the complex and multifaceted impact of the AIA on the patenting market. The observed decline in patenting activity and quality necessitates further investigation to understand the potential long-term consequences for U.S. innovation and competitiveness. In the last chapter, we investigate the effect of the first regulatory event in the scope of Special Purpose Acquisition Companies (SPACs) in 2021, a financial innovation which is an alternative way of taking firms public. In that sense, it is considered to be an alternative to the conventional Initial Public Offerings (IPOs). Since SPACs were initially perceived as benefiting from a regulatory gap, this study investigates whether the initial regulatory intervention resulted in negative market reactions for SPACs. Contrary to our initial hypothesis, the findings reveal no significant negative impact on SPAC performance following the SEC announcement. However, the analysis uncovers certain SPAC characteristics that negatively affect returns in a multivariate setting. Despite the regulations targeting warrant accounting, the study finds that offering warrants in SPAC units actually positively impacts announcement returns.
Özet (Çeviri)
Düzenleyici müdahaleler genellikle piyasa verimsizlikleriyle mücadele etmek ve piyasa katılımcılarını korumak amacıyla uygulanır. Ancak bu tür politikalar istenmeyen sonuçlara da yol açabileceğinden, net etkilerinin kapsamlı bir şekilde değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu tez, yenilikçi teknolojilerle ilgili olarak ABD düzenleyici makamları tarafından çıkarılan iki farklı düzenlemenin ilgili piyasalar üzerindeki etkilerini incelemektedir. İncelenen ilk düzenleme, 1953 yılından bu yana ABD inovasyon piyasasının en önemli düzenlemesi olarak kabul edilen 2011 tarihli Amerika Mucitler Yasası'dır (AIA). AIA, ABD kamu patent sisteminde önemli bir değişime yol açarak potansiyel olarak daha az işbirliğine ve daha fazla rekabete dayalı bir piyasa ortamı oluşturmuştur. Birleşme ve satın alma (M\&A) piyasası ile inovasyon arasındaki önemli ilişkiyi dikkate alarak, ilk bölüm AIA'nın temel değişikliklerinin inovasyon edinimi üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Bulgularımız, AIA sonrası dönemde inovasyon edinim faaliyetlerinde önemli bir artış olduğunu, bunun da satın alınan patent sayısındaki belirgin artışla kanıtlandığını göstermektedir. İnovatif hedef şirketlere yönelik talebin artması, bu şirketlerin satın alınması için daha uzun süreçlere ve daha yüksek satın alma primi ödenmesine neden olmuştur. Ayrıca, inovasyon edinimi yapan şirketlerin araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) yatırımları ile patent faaliyetlerinde düşüş gözlemlenmiştir. Dahası, inovasyon odaklı hedef şirketler satın aldıktan sonra inovasyon faaliyetlerini azaltmaktadırlar; ki bu da patentlenme ile inovasyon satın alım piyasaları arasında potansiyel bir ikame ilişkisini göstermektedir. Yüksek patent sayıları olan şirketler birden fazla talibi çekmekte, bu şirketlerin satın alım işlem süreçleri uzatmakta ve bu hedefler için önemli ölçüde yüksek satın alma primi ödenmesine neden olmaktadır. Bu durum; AIA'nın rekabete dayalı yapısının, gözlemlenen satın alma piyasası etkilerinin temel nedeni olabileceğini düşündürmektedir. Ayrıca, patentlenme piyasasında inovatif firmaların sayısında keskin bir düşüş olduğu gözlemlenmiştir; ki bu da inovasyon satın alım piyasasında arz tarafında kısıtlamalara yol açabileceği ihtimalini akla getirmektedir. İkinci bölümde AIA'nın inovasyon piyasası üzerindeki etkisi incelenmiştir. AIA, kapsamlılığı, somut değişiklikleri (ilk mülkiyet hakkı gibi) ve farklı katılımcı grupları üzerindeki eşsiz etkisiyle önceki reformlardan ayrılmaktadır. Bu çalışma, AIA'nın genel patentlenme ortamı üzerindeki etkisini inceleyerek önceki araştırmalara katkı sağlamaktadır. Bulgular, AIA sonrasında toplam patent başvuru sayısındaki büyüme oranında düşüş olduğunu, bunun da gelecekteki inovasyonu tehlikeye atabileceğini göstermektedir. Bu düşüş firma düzeyinde de patent faaliyetlerinde azalma ve yüksek kaliteli patent sayısında düşüş şeklinde kendini göstermektedir. AIA'nın etkisi firma büyüklüğüne göre de farklılık göstermektedir. Küçük firmalar orantısız şekilde etkilenmiş, bazıları tamamen piyasadan çıkmak zorunda kalmıştır. Orta büyüklükteki firmalar ise kaliteye odaklanarak hayatta kalmaya çalışmış, yüksek kaliteli patentlerde göreli artış göstermişlerdir. Büyük firmalar ise patent faaliyetlerinde artışa rağmen patent kalitesinde düşüş yaşamış, potansiyel olarak pazar payını korumak adına miktara öncelik vermişlerdir. Bu bulgular, AIA'nın patentlenme piyasası üzerindeki karmaşık ve çok yönlü etkisini ortaya koymaktadır. Patent faaliyetlerindeki ve kalitesindeki düşüşün ABD inovasyonu ve rekabet gücü üzerindeki potansiyel uzun dönemli sonuçlarının araştırılması gerekmektedir. Ayrıca, önemli patent politikası değişikliklerinde farklı katılımcılar üzerindeki potansiyel etkilerin göz önünde bulundurulması gerektiği vurgulanmaktadır. Son bölümde, 2021 yılında geleneksel halka arzlara (IPO) alternatif olarak ortaya çıkan özel amaçlı halka arz şirketleri (SPAC'ler) ile ilgili ilk düzenleyici gelişmenin etkisi incelenmiştir. SPAC'lerin başlangıçta düzenleyici boşluktan faydalandığı düşünülmüşken, bu çalışma ilk düzenleyici müdahalenin SPAC'ler üzerinde olumsuz piyasa reaksiyonlarına yol açıp açmadığını araştırmaktadır. İlk hipotezimize aykırı olarak, bulgular SEC duyurusu sonrasında SPAC performansı üzerinde anlamlı olumsuz bir etki olmadığını göstermektedir. Ancak analiz, bazı SPAC özelliklerinin getirileri olumsuz etkilediğini ortaya koymuştur. Garanti haklarının muhasebesine yönelik düzenlemelere rağmen, SPAC birimlerinde garanti hakkı sunmanın duyuru getirilerini olumlu etkilediği bulunmuştur.