Bazı tarımsal atıkların zeytinyağının antioksidan içeriğinin zenginleştirilmesinde kullanılması
Use of some agricultural wastes to enrich the antioxidant content of olive oil
  1. Tez No: 877710
  2. Yazar: HİLAL TURNA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez çalışmasında; zeytin yaprağı, nar kabuğu, enginar yaprağı, siyah ve mor üzüm posası ekstraktlarının 2 aylık depolama süresinde zeytinyağının kalite parametrelerine etkisi incelenmiştir. %4, %6 ve %10 oranında tarımsal atık ekstraktları eklenen zein film ile 2 ay depolanan zeytinyağı örneklerinin oksidasyon durumunun saptanabilmesi amacıyla 0., 30. ve 60.günlerde serbest asitlik, peroksit, K232, K270 ve renk analizleri yapılmıştır. Çalışma sonunda toplam fenolik madde miktarı 1183.453±119.518 mg gallik asit/g değeri ile en yüksek nar kabuğunda tespit edilirken, tüm tarımsal atıkların DPPH süpürücü antioksidan aktivite (97.86-99.57 %inhibisyon) ve Trolox eşdeğeri antioksidan aktivitelerinin (95.27-99.92 %inhibisyon) oldukça yüksek olduğu görülmüştür. Depolamanın 30. gününde, %10 oranında nar kabuğu ve zeytin yaprağı ekstraktı ilaveli filmleri içeren yağ örneklerinin serbest yağ asitliği değerlerinin kontrol örneğinden anlamlı derecede düşük olduğu tespit edilmiştir (p 0.05). Çalışmanın sonunda tarımsal atıkların zeytinyağının 2 aylık depolaması süresinde oksidasyona karşı koruyucu özellik gösterdiği ve kalite parametrelerini olumlu etkilediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effect of olive leaf, pomegranate peel, artichoke leaf, black and purple grape pomace extracts on the quality parameters of olive oil during a 2-month storage period was investigated. To determine the oxidation status of olive oil samples stored for 2 months with zein films containing agricultural waste extracts at 4%, 6%, and 10% ratios, free acidity, peroxide value, K232, K270, and color analyses were conducted on days 0, 30, and 60. At the end of the study, the highest total phenolic content of 1183.453 ± 119.518 mg gallic acid/g was found in pomegranate peel, while all agricultural residues exhibited significantly high DPPH free radical scavenging antioxidant activity (97.86-99.57% inhibition) and Trolox equivalent antioxidant activities (95.27-99.92% inhibition). During the 30-day storage period, it was found that the free fatty acidity values of oil samples containing pomegranate peel and olive leaf extract at a rate of 10% were significantly lower than those of the control sample (p 0.05). In conclusion, agricultural wastes exhibited protective properties against oxidation and positively affected the quality parameters of olive oil during a 2-month storage period.