İbn Kesîr'in Tefsîrü'l-Kur'ani'l-azîm adlı eserinde kadınlardan gelen rivayetlerin tespiti ve değerlendirilmesi
Determination and evaluation of narrations fromwomen in ibn Kathīr's Tafsīr Al-Qur'an Al-azīm
- Tez No: 877722
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ TÜTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Kur'an, Allah (c.c.)'ın insanlığa son hitâbı ve gönderdiği son kitabıdır. Allah'ın hitâbının doğru bir şekilde anlaşılması Kur'an'ın doğru anlaşılmasına, Kur'an'ın doğru anlaşılması ise hiç şüphesiz Hz. Peygamber (s.a.s.)'in hadislerinin ve hemen ardından gelen ilk üç neslin rivayetlerinin anlaşılmasına bağlıdır. Dolayısıyla hadisleri ve rivayetleri aktaran râvilerin tanınması da oldukça önemlidir. Vahyin nüzûlüne şahit olan râviler ve özellikle kadınlar, Kur'an'ın anlaşılmasında gerek nüzûl döneminde ve gerekse sonraki dönemde aktif rol oynamıştır. Onların bu gayretlerini tefsir eserlerinde aktarılan çeşitli rivayetlerde görmek mümkündür. Bu bağlamda kadınların tefsir alanındaki katkılarını ortaya koymak için“İbn Kesîr'in Tefsîrü'l-Kur'ani'l-Azîm Adlı Eserinde Kadınlardan Gelen Rivayetlerin Tespiti ve Değerlendirilmesi”konusunu ele almayı uygun gördük. Bir giriş ve iki bölümden oluşan çalışmamızda, eserde yer alan kadınlardan gelen rivayetleri tespit ederek hangi sûrelerde, hangi konularda ve ne miktarda rivayette bulunduklarını ortaya koymaya çalıştık. Bu çerçevede kadınlardan gelen rivayetlere dair sayısal verilere ulaştık. Eserde yer alan rivayetleri konularına göre tasnif ettik. Konuyu daha anlaşılır kılmak adına kadınların Hz. Peygamber (s.a.s.) dönemi ve sonrasında tefsir ilmine yaptıkları değerli katkılarına dikkat çekmeye çalıştık. Giriş bölümünde araştırmanın seyri, yaptığımız literatür çalışması ve tespit ettiğimiz seksen isimden en az üç rivayeti bulunan hanımların biyografisine yer verdik. Birinci bölümde tefsir yöntemi ve Kur'an ilimleri bağlamındaki rivayetleri örneklendirmek sûretiyle sunduk. İkinci bölümde ise konularına göre tasnif ettiğimiz rivayetleri; iman, ibadet, ukûbât, kadınlara dair, mirâs ve vasiyyete dair kadınlardan gelen rivayetler, bu başlıklara dahil olmayanları ise muhtelif konulara dair rivayetler başlığı altında inceledik. Çalışmamızın sonuç bölümünde ise ulaştığımız tüm verileri ele alarak çalışmamızı tamamladık. Böylece Tefsîrü'l-Kur'ani'l-Azîm'de yer alan rivayetler bağlamında kadınların tefsir ilmindeki yerini ve katkısını ortaya koymaya gayret ettik.
Özet (Çeviri)
The Qur'an is the last address of Allah (swt) to humanity and the last book He sent. The correct understanding of Allah's address depends on the correct understanding of the Qur'an, and the correct understanding of the Qur'an depends on the understanding of the Prophet's hadiths and the narrations of the first three generations. Therefore, it is very important to recognize the hadiths and the narrators who transmitted them. The narrators who witnessed the revelation of the revelation, especially women, played an extremely active role in the understanding of the Qur'an both during the period of revelation and in the following period. It is possible to see their efforts in various narrations in tafsir works. In this context, in order to reveal the contributions of women in the field of tafsir, we have deemed it appropriate to address our study titled“Determination and Evaluation of Narrations from Women in Ibn Kathīr's Tafsīr al-Qur'an al-Azīm”. The basis of our study, which consists of an introduction and two chapters, is to identify the narrations from women in the work and to reveal in which suras, on which subjects and in what amounts they narrated. In this framework, we have reached numerical data on the narrations from women. We have classified the narrations in the work according to their subjects. In order to make the subject more understandable, we tried to draw attention to the valuable contributions of women to the science of tafsir during and after the Prophet's era. In the introduction, we have included the course of the research, the literature study we conducted, and the biographies of the women who have at least three narrations among the eighty names we identified. In the first part, we presented the narrations in the context of the method of tafsir and Qur'anic sciences by giving examples. In the second part, we examined the narrations that we classified according to their subjects under the titles of faith, worship, ukûbât, narrations from women about women, inheritance and will, and those not included in these titles under the title of narrations on various subjects. In the concluding part of our study, we have completed our study by discussing all the data we have reached. Thus, we have endeavored to reveal the place and contribution of women in the science of tafsir in the context of the narrations in“Tafsīr al-Qur'an al-Azīm”.