Çevre dostu otellerde greenwashing'in tüketici güveni üzerindeki etkisi
The impact of greenwashing on consumer trust in eco-friendly hotels
- Tez No: 877723
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Çevre dostu otellerde greenwashing, tüketici güveni üzerinde önemli etkilere sahip olabilmektedir. Greenwashing, şirketlerin çevre dostu olduklarını abartılı veya yanıltıcı bir şekilde pazarlamaları anlamına gelmektedir. Bu durum, özellikle çevre konularına duyarlı tüketiciler arasında güven kaybına yol açabilmektedir. Çevresel kaygı düzeyi yüksek olan tüketiciler, otellerin gerçek çevresel performanslarını sorgulama eğiliminde olabilirler ve bu, şüpheci tutumları pekiştirmektedir. Öte yandan, tüketici güveni, otellerin çevresel iddialarına olan inançla doğrudan ilişkilidir ve bu güven greenwashing algıları tarafından zedelenebilmektedir. Çevre dostu olduğunu iddia eden otellerin, tüketici şüpheciliğinin negatif etkisini ortadan kaldırmak için şeffaf ve doğrulanabilir çevresel performans bilgileri sunmaları gerekmektedir. Bu yaklaşım, tüketicilerin bilgi arama maliyetlerini azaltabilir ve karar verme sürecindeki bilişsel çabalarını minimize ederek çevresel kaygıları hafifletebilmektedir. Ancak, bu tür bilgilerin eksikliği veya yanıltıcı olması, tüketicilerin otellere olan güvenini olumsuz etkileyebilir ve sonuç olarak, çevresel kaygı ve şüphecilik düzeylerini artırabilir. Bu bağlamda, otellerin çevresel taahhütlerini net bir şekilde ifade etmeleri ve bu taahhütlere uygun davranmaları, tüketici güvenini koruma ve çevresel kaygı ile şüpheciliği azaltma açısından kritik öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
Greenwashing in eco-friendly hotels can significantly undermine consumer trust. Greenwashing refers to the practice wherein companies exaggerate or misleadingly promote their environmental friendliness. This phenomenon is particularly detrimental among environmentally conscious consumers, leading to a loss of trust. Consumers with heightened environmental concerns tend to scrutinize hotels' actual environmental performance, reinforcing their skepticism. Moreover, consumer trust is closely tied to beliefs in hotels' environmental claims, which can be eroded by perceptions of greenwashing. Hotels asserting their environmental friendliness must offer transparent and verifiable environmental performance data to mitigate consumer skepticism. This approach reduces consumers' information search costs and cognitive efforts in decision-making, thereby alleviating environmental concerns. Conversely, inadequate or misleading information can diminish consumer trust and elevate environmental apprehension and skepticism. Therefore, hotels must clearly communicate their environmental commitments and consistently adhere to them. This practice is essential for preserving consumer trust and diminishing environmental concerns and skepticism.