Öğretmenlerde psikolojik dayanıklılık: Psikolojik güçlendirmenin rolü
Resilience in teachers: The role of psychological empowerment
- Tez No: 877721
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL KAYA ÖZBAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, İşletme, Education and Training, Psychology, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırma, öğretmenlerin psikolojik güçlendirme algılarının kişisel değişkenlere (cinsiyet, yaş, medeni durum, öğrenim durumu, deneyim yılı, görev aldığı okul türü) göre nasıl değiştiğini belirlemeyi ve psikolojik güçlülüğün alt boyutları olan anlam, yeterlilik, özerklik ve etki boyutlarının psikolojik dayanıklılığın oluşmasında ne derecede etkili olduğunu araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışma, 2023-2024 Eğitim-Öğretim yılında Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı devlet okullarında görev yapan 186 öğretmenden oluşan bir örnekleme dayanmaktadır. Veriler anket yöntemiyle toplanmış ve IBM SPSS 25.0 kullanılarak istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Araştırmanın sonuçları, cinsiyet, medeni durum ve öğrenim durumu gibi demografik değişkenler ile psikolojik dayanıklılık arasında anlamlı ilişkiler olduğunu ortaya koymaktadır. Özellikle psikolojik güçlendirmenin alt boyutları olan özerklik ve etki boyutlarının bu ilişkide belirleyici olduğu görülmektedir. Ancak yaş, deneyim yılı ve çalışılan okul türü gibi diğer değişkenlerin anlamlı bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine how teachers' perceptions of psychological empowerment vary according to personal variables (gender, age, marital status, educational status, years of experience, type of school) and to investigate to what extent the sub-dimensions of psychological empowerment, namely meaning, competence, self-determination and impact, are effective in the formation of psychological resilience. The study is based on a sample of 186 teachers working in public schools affiliated to the Directorate of National Education in the 2023-2024 academic year. The data were collected by questionnaire method and statistically analyzed using IBM SPSS 25.0. The results of the study reveal that there are significant relationships between psychological resilience and demographic variables such as gender, marital status and educational level. Especially autonomy and influence dimensions, which are sub-dimensions of psychological empowerment, seem to be determinant in this relationship. However, it was found that other variables such as age, years of experience and school type did not have a significant effect.